You are here

You are here

Incoming Graduate Class Arrives with Array of Fellowships

August 31, 2010

With an applicant pool of nearly 9,000 and an admission rate of 19 percent, Duke’s graduate programs continue to be highly selective in attracting a competitive group of students with diverse interests, talents, and backgrounds. Here’s a glimpse of this year’s entering students who have won fellowships to pursue their graduate work.

Competitive Graduate School Fellowships

Chancellor’s Scholarship

Emily Harman Camp, Pathology
Nathaniel John Clement, Cognitive Neuroscience
Christopher Lawrence Frank, Molecular Genetics and Microbiology
Xiaoge Guo, Molecular Cancer Biology
Cynthia Tien-Cynn Hsu, Neurobiology
Catherine Ellen Hueston, Neurobiology
Hadley Adams Iliff, Structural Biology and Biophysics
Dong Kang, Molecular Genetics and Microbiology
JeeHyun Lee, Structural Biology and Biophysics
Caitlin Leigh Lewarch, Cell and Molecular Biology
Yulong Li, Cell and Molecular Biology
Yi-Fan Lu, Molecular Genetics and Microbiology
Heather Elizabeth Mann, Cognitive Neuroscience
Spencer Rich McKinstry, Developmental and Stem Cell Biology
Kaleb Markus Naegeli, Molecular Cancer Biology
Juan Lorenzo Benjamin Pablo, Cell and Molecular Biology
John P. Rooney, Integrated Toxicology and Environmental Health
Zackary Nathan Scholl, Structural Biology and Biophysics
Emily Amber Snavely, Molecular Genetics and Microbiology
Margaret R. Wagner, Genetics and Genomics
David Joseph Winski, Computational Biology and Bioinformatics
Ying Zhao, Biochemistry

Dean’s Graduate Fellowship

Amey Victoria Adkins, Religion
Austin W. Ashe, Sociology
Amanda Terry Boston, Political Science
Kyle Daniels, Biochemistry
Christina C. Davidson, History
Myron K. Evans, Developmental and Stem Cell Biology
Dina Gohar, Psychology
Daniel Philip Heard, Statistical Science
Nadia Hemady, Cultural Anthropology
Lynda Chilezie Ikejimba, Medical Physics
Jonathan MacKinley Howard, English
Stephanie V. Reist, Romance Studies
Kenady Colleen Reuland, Marine Science and Conservation
Rochelle Elizabeth Rojas, History
Valerie Wade, History

University Scholars Program Fellowship

Joseph Jay Bellucci III, Biomedical Engineering
Christina C. Davidson, History
Jessica M. Erlingis, Civil and Environmental Engineering
James Edward Johndrow, Statistical Science
Christopher John Paul, Environmental Policy
Won Steinbach, Political Science

James B. Duke Fellowship

Joseph Jay Bellucci III, Biomedical Engineering
Luke J. Caldwell, Literature
Nathaniel John Clement, Cognitive Neuroscience
Jessica M. Erlingis, Civil and Environmental Engineering
Rebecca Evans, English
Cynthia Tien-Cynn Hsu, Neurobiology
James Edward Johndrow, Statistical Science
Uri Kaplan, Religion
Caitlin Leigh Lewarch, Cell and Molecular Biology
Ameem Lutfi, Cultural Anthropology
Colin Scott Maxwell, Biology
Spencer Rich McKinstry, Developmental and Stem Cell Biology
Kaleb Markus Naegeli, Molecular Cancer Biology
Christopher John Paul, Environmental Policy
Zackary Nathan Scholl, Structural Biology and Biophysics
Won Steinbach, Political Science
Maria Terres, Statistical Science
Dennis Jeremy Tweten, Mechanical Engineering and Materials Science
Yasmin Jahanara von Dassow, Marine Science and Conservation
Margaret R. Wagner, Genetics and Genomics
Anna Maria Wilson, Civil and Environmental Engineering
Emma Woelk, German Studies

W.H. Gardner, Jr. Society of Engineering Fellowship

David B. Bober, Mechanical Engineering and Materials Science
Erica Cho Brown, Biomedical Engineering
David Edwin Carlson, Electrical and Computer Engineering
Stephen G. Crain, Electrical and Computer Engineering
Jessica M. Erlingis, Civil and Environmental Engineering
Vishwa Nellore, Electrical and Computer Engineering
Grace Ellen Schwartz, Civil and Environmental Engineering
Richard Hansen Taylor II, Mechanical Engineering and Materials Science
Anna Maria Wilson, Civil and Environmental Engineering