Skip to content

Informational

Apply by September 30: The Dean's Research Award for Master's Students | Apply by October 15: Professional Development Grant

News

2011 Fellowship Recipients

With an applicant pool of over 9800 and an admission rate of around 17 percent, Duke’s graduate programs continue to be highly selective in attracting a competitive group of students with diverse interests, talents, and backgrounds. Here’s a glimpse of this year’s entering students who have won fellowships to pursue their graduate work.

Competitive Graduate School Fellowships

Chancellor’s Scholarship

Mohammad Arifuzzaman, Cell and Molecular Biology
Kristen Anne Batich, Pathology
Heidi Sperbeck Bretscher, Molecular Cancer Biology
Anthony James Burnetti, Cell and Molecular Biology
Chun-Yi Cho, Cell and Molecular Biology
Bonnie J. Cuthbert, Structural Biology & Biophysics
Oliver Glass, Pathology
Kathleen Anne Hershberger, Pharmacology
Marsha Marianne Hirschi, Structural Biology & Biophysics
Christopher Philip Leonetti, Toxicology & Environmental Health
Rosa Li, Cognitive Neuroscience
Siqi Liu, Immunology
Gabrielle Janice McRae, Immunology
Andrew D. Muroyama, Cell and Molecular Biology
Anthony Nicholas Oliveri, Toxicology & Environmental Health
Fangfei Qu, Developmental & Stem Cell Biology
Katherine Alice Rempe, Molecular Genetics & Microbiology
Joanna Lucy Rifkin, Genetics & Genomics
James D. Robinson, Developmental & Stem Cell Biology
Joseph William Saelens, Molecular Genetics & Microbiology
Benjamin Morgan Stormo, Developmental & Stem Cell Biology
Jun Wang, Pharmacology
Weiwei Zhang, Molecular Genetics & Microbiology
Xiaolin Zhu, Genetics & Genomics

Dean’s Graduate Fellowship

Jared Fergus Daugherty, Political Science
Humberto Diaz, Mathematics
Jennifer Marie Gamboa, Biomedical Engineering
Zoelene Valenzuela Hill, Public Policy Studies
Johnnie Tiffany Holland, History
Ashlee G. Johnson, Molecular Cancer Biology
Edward Aurelio Lilla, Biochemistry
Marina Sofia Magloire, English
Gabrielle Janice McRae, Immunology
Gerardo Xavier Ortiz Jr., Chemistry
Yuridia Ramirez, History
Barbara Denise Raynal, Electrical & Computer Engineering
Karla Paola Reyes, History
Katherine Toll, Biology

University Scholars Program Fellowship

Samuel E. Bagg, Political Science
Jennifer Lynn Benedict, Religion
Jessica M. Erlingis, Civil and Environmental Engineering
McKenzie Frances Johnson, Environmental Policy
Curtis A. Lee, Civil & Environmental Engineering
Christopher Philip Leonetti, Toxicology & Environmental Health
Peggy J. Liu, Business Administration
Matthew Richard Ross, Biology
Margaret Eileen Shea, Physics
Ying Shi, Public Policy Studies
Brian Christopher Smithson, Cultural Anthropology

James B. Duke Fellowship

Mercy Yvonne Akinyi, Biology
Samuel E. Bagg, Political Science
Jennifer Lynn Benedict, Religion
Emily Elizabeth Boehm, Evolutionary Anthropology
Nicholas Brian Bottenus, Biomedical Engineering
Heidi Sperbeck Bretscher, Molecular Cancer Biology
Anthony James Burnetti, Cell and Molecular Biology
Bonnie J. Cuthbert, Structural Biology & Biophysics
D. Edward Davis, Music
Katherine McCall Davis, Marine Science & Conservation
Daniel Carl Dunn, Marine Science & Conservation
Heather Lynn Duschl, Electrical & Computer Engineering
Benjamin Douglas Goldman, Mechanical Engineering & Materials Science
William Dixon Goldsmith, History
Amanda Starling Gould, Literature
Alex Jacob Hardee, Environmental Policy
Kathleen Anne Hershberger, Pharmacology
McKenzie Frances Johnson, Environmental Policy
Rose Aileen Keith, Genetics & Genomics
Caitlin Kimberly Knierim, Psychology
Adam Jan Kozak, Biomedical Engineering
Amanda Jeanne Lea, Ecology
Curtis A. Lee, Civil & Environmental Engineering
Christopher Philip Leonetti, Toxicology & Environmental Health
Linying Li, Chemistry
Rosa Li, Cognitive Neuroscience
Peggy J. Liu, Business Administration
Kelli Michelle Luginbuhl, Biomedical Engineering
Adam Dean Mandel, Psychology
Andrew D. Muroyama, Cell and Molecular Biology
Akihiko Nishimura, Mathematics
Daniel Jordan Real, Mechanical Engineering & Materials Science
Joanna Lucy Rifkin, Genetics & Genomics
Jennifer M. Rinker, Civil & Environmental Engineering
Matthew Richard Ross, Biology
Kirsten Elizabeth Rutschman, Music
Ying Shi, Public Policy Studies
Robert Kenneth Shriver, Ecology
John P. Smith-MacDonald, Classical Studies
James D. Robinson, Developmental & Stem Cell Biology
Brian Christopher Smithson, Cultural Anthropology
Brian Stephen St. Thomas, Statistical Science
Andrew Joseph Stershic, Civil & Environmental Engineering
Danielle Lee Vance, Public Policy Studies
Heather Marie Wallace, Philosophy
Elizabeth Anne Wong, Immunology
Stacey L. Worman, Earth and Ocean Sciences
Amelia Suzanne Zessin, Molecular Cancer Biology
Maria de Oca Echarte, Marine Science & Conservation

W.H. Gardner, Jr. Society of Engineering Fellowship

Eli Battista Giovanetti, Mechanical Engineering & Materials Science
Scott Francis Powell, Civil & Environmental Engineering
Andrew Richard Schicho, Mechanical Engineering & Materials Science