You are here

2021-2022 Fellowship Recipients

Continuing Students

Aleane Webb Dissertation Research Fellowship

  • Curtis Bram, Political Science
  • Natalie Gasparowicz, History
  • Kelly Hunter, Public Policy Studies
  • Nicolas Madan, Political Science
  • Alyssa Russell, History
  • Jungkyu Suh, Business Administration
  • Madhurima Vardhan, Biomedical Engineering
  • Hanna Fanni Varga, Civil and Environmental Engineering

Anne Firor Scott Public Scholars Fellowship

  • Julia Bingham, Marine Science and Conservation

Bass Instructional Fellowship: Digital Education Fellowship

  • Katherine Burgett, Religious Studies
  • Jessica Centers, Electrical and Computer Engineering
  • Emmaline Eliseev, Psychology and Neuroscience
  • Prajakta Prabhune, Mechanical Engineering and Materials Science
  • Christoph Schmitz, Carolina-Duke German Program
  • Jordan Sjol, Literature

Bass Instructional Fellowship: Instructor of Record

  • Grazina Bielousova, Religious Studies
  • Robert Bingle, Philosophy
  • William Bridges, Classical Studies
  • Jonathan Churchill, Music
  • Zoie Diana, Marine Science and Conservation
  • Caroline Enloe, Romance Studies
  • Kevin Gallin, English
  • Anderson Hagler, History
  • Iman Hamid, Genetics and Genomics
  • Jessica Hauger, History
  • Zoe Loh, Pathology
  • Stephen McKean, Mathematics
  • Son Nguyen, Physics
  • Sarah Nolan, Public Policy Studies
  • Siobhan Oca, Mechanical Engineering and Materials Science
  • Elia Romera Figueroa, Romance Studies
  • Joana Sipe, Civil and Environmental Engineering
  • Jasmine Smith, Political Science
  • Sarah Solie, Biology

Bass Instructional Fellowship: Teaching Assistant

  • James Chu, Music
  • Clinton Kinkade, Classical Studies
  • Dayton Kinney, Music
  • Jane Leer, Public Policy Studies
  • Joana Sipe, Civil and Environmental Engineering
  • Zhenxuan Wang, Environmental Policy

Brown-Nagin Graduate Fellowship

  • Amanda Bennett, Literature
  • Adrienne Jones, Public Policy Studies
  • Ayanna Legros, History
  • Farrah Madanay, Public Policy Studies
  • Marayna Martinez, Public Policy Studies

Dissertation Research Travel Award: Domestic

  • Caroline Blount, Carolina-Duke German Program
  • Jason Dinh, Biology
  • Brooks Frederickson, Music
  • Iris Gilad, Art and Art History
  • Ann-Marie Jacoby, Marine Science and Conservation
  • Quran Karriem, Computational Media, Arts & Cultures
  • Jinge Liu, Business Administration
  • Gregory Merrill, Ecology
  • Shane Morrissy, Art and Art History
  • Ekta Patel, Environmental Policy
  • Vivien Rendleman, History
  • Harunobu Saijo, Political Science
  • Joshua Strayhorn, History
  • Rebecca Uliasz, Computational Media, Arts & Cultures
  • Hanna Fanni Varga, Civil and Environmental Engineering
  • Richard Wong, Biology
  • Dana Wright, Marine Science and Conservation

Dissertation Research Travel Award: International

  • Julia Bingham, Marine Science and Conservation
  • Cody Black, Music
  • Cristina Carnemolla, Romance Studies
  • Robert Elliott, History
  • Graden Froese, Environment
  • Sophia Goodfriend, Cultural Anthropology
  • Jonathan Henderson, Music
  • Ciro Incoronato, Romance Studies
  • Alexander Karsten, Classical Studies
  • Boyang Ma, Cultural Anthropology
  • Gregory Merrill, Ecology
  • Songkhun Nillasithanukroh, Political Science
  • Anna Nordseth, Ecology
  • Julia Notar, Biology
  • Helen Shears, History
  • Alexander Strecker, Art and Art History
  • Leonie Wilms, Carolina-Duke German Program

E. Bayard Halsted Scholarship in Science, History, and Journalism

  • Robin Blazing, Neurobiology

Evan Frankel Fellowship

  • Robert Bingle, Philosophy
  • Julien Fischer, Literature

Graduate School Administrative Intern for the University Center for Exemplary Mentoring

  • Karla Sosa, Biology
  • Wen Zhou, Evolutionary Anthropology

Graduate School Administrative Internships

  • Chen An, Mathematics
  • Tori Lee, Classical Studies
  • Katelyn Mehling Ice, Political Science

James B. Duke International Research Travel Fellowship

  • Karlee Bergendorff, Art and Art History
  • Harlan Downs-Tepper, Public Policy Studies
  • Nathan Drapela, Carolina-Duke German Program
  • Ian Erickson-Kery, Romance Studies
  • Elise Le Boulicaut, Physics
  • Ngoc Phan, Political Science
  • Nicholas Smolenski, Music
  • Summer Steenberg, Cultural Anthropology

Jo Rae Wright Fellowship for Outstanding Women in Science

  • Colleen Cochrane, Chemistry
  • Julia Notar, Biology

Julian Price Graduate Fellowship

  • Elizabeth Brown, Art and Art History
  • Cristina Carnemolla, Romance Studies
  • Jessica Hauger, History

Katherine Goodman Stern Fellowship

  • Anderson Hagler, History
  • Ranae Jabri, Economics
  • Ji Won Lee, English
  • Ian McLean, Carolina-Duke German Program
  • Koffi Nomedji, Cultural Anthropology
  • Jeanne Shearer, Ecology
  • Ninel Hipatia Valderrama Negron, Romance Studies

Myra and William Waldo Boone Fellowship

  • Claire Le Barbenchon, Public Policy Studies
  • Kevin Spencer, English

Ottis Green Fellowship

  • Allison Raven, History
  • Brenda Straka, Psychology and Neuroscience

Paul and Lauren Ghaffari Graduate Fellowship

  • Xiaoxuan Jian, Physics
  • Mengyi Liu, Computational Biology and Bioinformatics
  • Selena Lorrey, Immunology
  • Jessica Waibl Polania, Pathology

Phillip Jackson Baugh Fellowship

  • Allison Stolte, Sociology

Rubenstein Library Internship: Advertising History Intern

  • Emma Davenport, English

Rubenstein Library Internship: Archival Processing Intern

  • Elliot Mamet, Political Science

Rubenstein Library Internship: Eleonore Jantz Curatorial Intern

  • Jessica Orzulak, Art and Art History

Rubenstein Library Internship: Eleonore Jantz Reference Intern

  • Kelsey Zavelo, History

 

Incoming Students

Chancellor’s Domestic Fellowship

  • Caroline Marie Bridgwater, Molecular Cancer Biology

Chancellor's international Fellowship

  • Kalina Nikolaeva Tsolova, Biochemistry
  • Vennesa Anneita Valentine, Pharmacology and Cancer Biology
  • Zihan Yan, Developmental and Stem Cell Biology

Dean’s Graduate Fellowship

  • Lucas Michel Bellaiche, Cognitive Neuroscience
  • Kiana Ate'ja Gunn, Molecular Cancer Biology
  • Gregory Mark Angel Hernandez, Electrical and Computer Engineering
  • Jade Kaleela Amal Marcum, History
  • Josette Elena McLean, Marine Science and Conservation
  • Erica Ramona Neighbors, History
  • Monique Morell Sparkman, Biostatistics
  • Shewit Weldense, Nursing
  • Donald Andrew Wrench, Integrated Toxicology and Environmental Health

Hung Taiwan Fellowship

  • Sheng-An Chen, Biology
  • Min Lee, Developmental and Stem Cell Biology
  • Tzu-chief Liao, Immunology
  • Pei-Chen Wu, Pharmacology and Cancer Biology

James B. Duke Fellowship

  • Lucas Michel Bellaiche, Cognitive Neuroscience
  • Luna Mazhira Beller-Tadiar, Literature
  • Marisa Christine Hamilton, Genetics and Genomics
  • Rebecca Marie Hoehn, Integrated Toxicology and Environmental Health
  • Quinn Michael Lanners, Biostatistics
  • Erica Ramona Neighbors, History
  • Claire Rostov, Religious Studies
  • Hannah Lynn Scheaffer, Molecular Cancer Biology
  • Caroline Laura Shearer, Evolutionary Anthropology

Sloan Scholars

  • Maria Acevedo, Physics
  • Amanda D. Barreto, Biomedical Engineering
  • Julie Abigail Campos, Physics
  • Gregory Mark Angel Hernandez, Electrical and Computer Engineering
  • John Joshua Miller, Statistical Science
  • Aulane Friede Mpouli, Chemistry
  • Eduardo Esquivel Ortega III, Electrical and Computer Engineering
  • Deleah Pettie, Biomedical Engineering
  • Kiarra Richardson, Biomedical Engineering
  • Darryl Taylor, Civil and Environmental Engineering