Below you will find the dissertation titles, departments, and advisers for 2023–2024 Ph.D. graduates, separated by graduation date. If you notice information that needs to be updated, please email Scott Behm at scott.behm@duke.edu

Mohammed Syed Ali
“Knowledge and Conversion in the Making of Western History, a Philosophical Investigation.”
History
Prasenjit Duara, Advisor(s).


 

Jacqueline Mercier Allain
““Make Me Live Long Enough to See Such Things”: Citizenship, Labor, and Population Politics in the Nineteenth-Century French Caribbean.”
History
Laurent Dubois and Barry Gaspar, Advisor(s).


 

Chunjing Bao
“The Mast Cell-Neuronal Axis in Anaphylaxis.”
Pathology
Soman Abraham, Advisor(s).


 

Alina Jade Barnett
“Interpretable Machine Learning with Medical Applications.”
Computer Science
Cynthia Rudin, Advisor(s).


 

Lysle Thomas Boller
“Essays on International Tax and Firm Behavior.”
Economics
Allan Collard-Wexler, Advisor(s).


 

Isabel Louise Bradley
“Mapping Manioc: Grounded Relations in the Caribbean.”
Romance Studies
Laurent Dubois and Deborah Jenson, Advisor(s).


 

Samuel Mark Brotkin
“Describing Working Alliance Longitudinally in a Peer Support Intervention for Adolescents and Young Adults with Chronic Illness.”
Psychology and Neuroscience
Melanie J. Bonner, Advisor(s).


 

David Anthony Buch
“Bayesian Nonparametric Methods for Epidemiology and Clustering.”
Statistical Science
David Dunson, Advisor(s).


 

Gregory Patrick Burke
“Information Intermediation in Opaque Markets: Evidence from Equity Crowdfunding Analyst Reports.”
Business Administration
William Mayew, Advisor(s).


 

Sasha Burwell
“Synaptic Control of Dopamine as a Driver of Reward Learning.”
Neurobiology
Michael Tadross and Rich Mooney, Advisor(s).


 

Erin E. Campbell
“The Influence of Early Sensory and Linguistic Experience on Lexical Development.”
Psychology and Neuroscience
Elika Bergelson, Advisor(s).


 

Shounak Chattopadhyay
“Incorporating Scalability and Structural Constraints in Bayesian Modeling.”
Statistical Science
David Dunson, Advisor(s).


 

Ruoyu Chen
“A Combined Experimental and Modeling Approach Unraveling the Mechanics Behind Drying-induced Fractures in Soils.”
Civil and Environmental Engineering
Manolis Veveakis, Advisor(s).


 

Jie Cheng
“Structural Investigation of Bacterial Pathogenesis and Host Immune Response.”
Biochemistry
Pei Zhou, Advisor(s).


 

Brandie Quarles Chidyagwai
“Demographic Consequences of Dispersal Through Space and Time.”
Biology
Kathleen Donohue, Advisor(s).


 

Colleen Skyler Cochrane
“Structure-Activity Relationship (SAR) of Novel Antibiotics Targeting LpxH and LpxC in Lipid A Biosynthesis.”
Chemistry
Pei Zhou, Advisor(s).


 

Jessica Nicole Coleman
“Development and Piloting of a Cognitive Behavioral Intervention for Gynecologic Cancer Survivors Undergoing Pelvic Exams.”
Psychology and Neuroscience
Rebecca Shelby and Eve Puffer, Advisor(s).


 

James Avery Coppock
“Development of Imaging-Based Models for Analyzing the Spatiotemporal Function of Intervertebral Discs.”
Biomedical Engineering
Louis DeFrate, Advisor(s).


 

Riley Joseph Deutsch
“A Multiplexed, Multi-scale Optical Imaging Platform to Quantify Tumor Metabolic Heterogeneity.”
Biomedical Engineering
Nimmi Ramanujam, Advisor(s).


 

Pritam Dey
“Some Advances in Statistical Modeling of Brain Structural Connectomes.”
Statistical Science
David Dunson, Advisor(s).


 

Gianluca Di Muro
“Innovations in Decompression Sickness Prediction and Adaptive Ascent Algorithms.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Laurens Howle, Advisor(s).


 

Enmao Diao
“Efficient and Collaborative Methods for Distributed Machine Learning.”
Electrical and Computer Engineering
Vahid Tarokh, Advisor(s).


 

Stephen Lee Downing
“Abstract Music for an Imaginary Film: Nos. 1-9 for Two Pianos and Two Percussion, and Composing Memory: Sarah Kirkland Snider’s Unremembered.”
Music
John Supko, Advisor(s).


 

Rebecca Ellen Dudley
“The Use of U.S. Diplomatic Foreign Policy for Conflict Resolution.”
Political Science
Kyle Beardsley, Advisor(s).


 

Aaron Christopher Ebert
“The Second Sin: A Study of the Vice of Envy in the Thought of St. Augustine.”
Religion
J. Warren Smith, Advisor(s).


 

Amanda Fusa Ennis
“I. Development of Sulfonyl Piperazine LpxH Inhibitors Against Multi-Drug Resistant Gram-Negative Bacteria II. Exploration Towards New TRPM8 Agonists for Dry Eye Disease.”
Chemistry
Jiyong Hong, Advisor(s).


 

Savannah Ruth Erwin
“Developing a Sustainable Model of Text-Delivered Peer Support for Undergraduate Mental Health.”
Psychology and Neuroscience
Nancy L. Zucker, Advisor(s).


 

Yu  Feng
“Robust Information Storage and Consolidation in Attractor Neural Networks.”
Physics
Nicolas Brunel, Advisor(s).


 

August Hope Frechette
“Pore-Scale Flow Mechanisms and the Hydrodynamic Porosity of Porous Media in Surface Water Treatment and Groundwater Remediation.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Nico Hotz and Zbigniew Kabala, Advisor(s).


 

Anna Louise Gilpin
“Self-Healing Hyaluronic Acid as a Viscosupplement and Biomolecule Carrier to Mitigate Post-Traumatic Osteoarthritis.”
Biomedical Engineering
Shyni Varghese, Advisor(s).


 

Nikos Gkiokas
“The Afterlives of Archaic Greek Kouroi: An Archaeology of a Greek Sculptural Type.”
Art, Art History, and Visual Studies
Sheila Dillon, Advisor(s).


 

Daniela Goya Tocchetto
“Racial Hierarchy-based Discrimination in a Multiracial Power Structure.”
Business Administration
Aaron Kay, Advisor(s).


 

Jesse Nelson Granger
“Behavioral and Geophysical Factors Influencing Success in Long Distance Navigation.”
Biology
Sonke Johnsen, Advisor(s).


 

Catherine Aspden Grodensky
“A Study of Plea Bargaining, Political Power, and Case Outcomes in Local Criminal Courts.”
Public Policy
Kristin Goss, Advisor(s).


 

Xiaoshu Gui
“Compliance Under Pressure: Strategic Bureaucratic Control and Policy Implementation in China.”
Political Science
Melanie Manion, Advisor(s).


 

Kristen Elizabeth Hagan
“Advancing Compact, Multiplexed, and Wavefront-Controlled Designs for Coherent Optical Systems.”
Biomedical Engineering
Joseph Izatt, Advisor(s).


 

Xu Han
“Electrical and Optical Control of Bacterial Membrane Potential and Growth.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Christine Payne, Advisor(s).


 

Aili Hao
“Structural Studies of Bacterial Cell Wall Synthesis and Remodeling.”
Biochemistry
Seok-Yong Lee, Advisor(s).


 

Kendrick Dewayne Hardison
“Essays on the Application of Game Theory in International Relations and Law.”
Political Science
Bahar Leventoglu, Advisor(s).


 

Daniel Clark Hlavaty
“Exploring the Canonical and Non-Canonical Functions of Desmosomes.”
Cell Biology
Terry Lechler, Advisor(s).


 

Karn Imwattana
“Introgression, Population Structure, and Systematics of the Sphagnum capillifolium Complex.”
Biology
A. Jonathan Shaw, Advisor(s).


 

Lindsay Taylor Ives
“Understanding Psychosocial Treatment Non-Response in Children with Functional Abdominal Pain.”
Psychology and Neuroscience
Nancy L. Zucker, Advisor(s).


 

Jayanth Jawahar
“Genetic Analysis of Fitness Determinants in Phocaeicola vulgatus.”
Molecular Genetics and Microbiology
John Rawls, Advisor(s).


 

Nicholas David Jones
“Revolution and the City: Marxist Anthropologies in the Interwar Realist Novel.”
Carolina Duke Program in German Studies
Richard Langston, Advisor(s).


 

Alexander Edward Karsten
“The Theognidea in Reperformance: A Rhetorical Rereading.”
Classical Studies
José González, Advisor(s).


 

Cecelia Kelly
“Interactions Between the Microbiota and Host Transcription Factor HNF4A in the Intestinal Epithelium Regulate Intestinal Inflammation Throughout the Lifespan.”
Molecular Genetics and Microbiology
John Rawls, Advisor(s).


 

Christopher Lewis Kilner
“The Impacts of Disruptive Environmental Change on Vital Microbial Ecosystems.”
Ecology
Jean Gibert, Advisor(s).


 

Dillon Elizabeth King
“Sex Differences in Mitochondrial Function and Susceptibility: Mechanisms of Establishment and Evolutionary Origins.”
Environment
Joel Meyer and Susan Murphy, Advisor(s).


 

Sinja Küppers
“Marginalized Voices and Nontraditional Pathways in Higher Education in the Late Roman Empire.”
Classical Studies
William Johnson, Advisor(s).


 

Oluwadamilola Oluwatoyin Lawal
“Uncovering the Role of Astrocyte-Secreted Thrombospondins and Their Neuronal Receptor α2δ-1 in Goal-Directed Actions.”
Neurobiology
Cagla Eroglu, Advisor(s).


 

Gabriella Anne Levy
“Variation in Individuals' Responses to Violence Against Civilians.”
Political Science
Kyle Beardsley and Livia Schubiger, Advisor(s).


 

Undraa Lhamsuren
“The Colors of My Skin. The Making of Black German Identity.”
Carolina Duke Program in German Studies
Priscilla Layne, Advisor(s).


 

Jennifer Ying Li
“Synaptic Mechanisms Underlying Sensory Processing in Visual Cortex.”
Neurobiology
Lindsey Glickfeld, Advisor(s).


 

Mochi Liao
“Toward Optimal Rainfall – Hydrologic Correction of Precipitation to Close the Water Budget in Headwater Basins.”
Civil and Environmental Engineering
Ana Barros, Advisor(s).


 

Chen-An Lin
“Wait-Time Based Pricing for Queueing Systems: Optimality, Mechanism Design, and Strategic Delay.”
Business Administration
Kevin Shang and Peng Sun, Advisor(s).


 

Zoe Nathania Loh
“Nuclear PTEN Regulates Thymidylate Biosynthesis and Cellular Sensitivity to Antifolate Treatment.”
Pathology
Ming Chen, Advisor(s).


 

Amanda Caroline Lohmann
“Ecosystem Impacts of Variable Recruitment in Antarctic Krill Investigated with Long-term Monitoring and Archived ADCP Backscatter Data.”
Ecology
Douglas Nowacek, Advisor(s).


 

Vladimir Lukin
“Soviet Computers, Communist Robots: Cultural Epistemologies of Digital Media.”
Literature
Mark Hansen, Advisor(s).


 

Yu Ma
“Essays on Concentrated Animal Feeding Operations.”
Environmental Policy
Christopher Timmins, Advisor(s).


 

Marayna Elisabeth Banea Martinez
“Three Papers on Public Schools and Political Participation Among Americans of Color.”
Public Policy
Nicholas Carnes and D. Sunshine Hillygus, Advisor(s).


 

Kaitlin Kiernan McConnell
“Metabolic Mechanisms of Nutritionally Regulated Hormone Signaling on T Helper Cell Function.”
Immunology
Nancie J. MacIver, Advisor(s).


 

Ariana Mihai
“E Protein Regulation of the T Cell Receptor Alpha – T Cell Receptor Delta Locus.”
Immunology
Michael Krangel, Advisor(s).


 

Charles Eli Nathan
“The Good Old Days: The Concept of the Golden Age in Greek Political Thought.”
Political Science
Michael Gillespie, Advisor(s).


 

Mark William Nemecek
“Transfer Learning in Value-based Methods with Successor Features.”
Computer Science
Ronald Parr, Advisor(s).


 

Hunter Newman
“Adenosine Delivery to Mitigate Bone Disorders.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Shyni Varghese, Advisor(s).


 

Thai Son Nguyen
“Effective Field Theory Studies of Few-nucleon Systems: Fundamental Symmetry Violation, Electromagnetic Interactions, and Direct Detection of Dark Matter.”
Physics
Roxanne Springer, Advisor(s).


 

Songkhun Nillasithanukroh
“The Demand for Businessperson Politicians: How Do Businesspeople Win Electoral Nominations and Votes?.”
Political Science
Edmund Malesky, Advisor(s).


 

Claire Elaine Otero
“The Role of Maternal Antibodies in Prevention of Congenital Cytomegalovirus Infection.”
Pathology
Sallie Permar and Herman Staats, Advisor(s).


 

Caitlin Elizabeth Gorse Paisley
“Molecular Mechanisms Underlying Retinal Astrocyte Death During Development.”
Neurobiology
Jeremy Kay, Advisor(s).


 

Kay Palopoli-Trojani
“Quantifying Biomarkers for Brain Disease State Monitoring and Intervention.”
Biomedical Engineering
Warren Grill, Advisor(s).


 

Divya Pande
“Advanced Metamaterials for Beamforming and Physical Layer Processing.”
Electrical and Computer Engineering
David Smith, Advisor(s).


 

Ekta Jayantilal Patel
“Managing (Unconventional) Water: Essays on Expert Knowledge, Media Framings, and Stakeholder Debates.”
Environmental Policy
Erika Weinthal, Advisor(s).


 

Shweta Jayant Patwa
“Synthesizing Linked Data and Detecting Per-Query Gaps Under Differential Privacy.”
Computer Science
Ashwin Machanavajjhala, Advisor(s).


 

Angela Marie Pisoni
“Evaluating State-Based Network Dynamics in Anhedonia.”
Psychology and Neuroscience
Moira J. Smoski, Advisor(s).


 

Karsten Mikhail Poulsen
“Characterizing and Predicting the Interaction of Proteins with Nanoparticles.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Christine Payne, Advisor(s).


 

Vijyendra Ramesh
“Postmitotic Dynamics in Chromatin Modification and Regulatory Topology Underlie Cerebellar Granule Maturation.”
Molecular Cancer Biology
Anne West, Advisor(s).


 

Yinhao Ren
“Read Like a Radiologist: Cancer Detection Using Multi-view Correspondence in Digital Breast Tomosynthesis.”
Biomedical Engineering
Joseph Lo, Advisor(s).


 

Griffin Steven Riddler
“Rulers and Producers: How State Interventions Shape the Political Economy of Production.”
Political Science
Melanie Manion and Edmund Malesky, Advisor(s).


 

Daniel L. Rodriguez
“A Multilevel High-throughput Sequencing Approach for Identifying Microbial Community Interactions and Informing Precision Microbiome Engineering.”
Biomedical Engineering
Claudia Gunsch, Advisor(s).


 

Amanda Noelle Rossillo
“A 3D Geometric Morphometric Investigation of Relatedness in the Modern Human, Chimpanzee, and Homo naledi Postcranial Skeleton.”
Evolutionary Anthropology
Steven Churchill, Advisor(s).


 

Viola Luolan Rothschild
“Refocusing on Repression: Institutions of Everyday Social Control in China.”
Political Science
Melanie Manion, Advisor(s).


 

Sayan  Roychowdhury
“Investigating the Influence of Red Blood Cell Interactions on Large-Scale Cancer Cell Transport: Bridging the Gap through Advances in Computational Techniques.”
Biomedical Engineering
Amanda Randles, Advisor(s).


 

Catherine Lane Scher
“The Effects of Global Change on Avian Biodiversity.”
Ecology
James Clark, Advisor(s).


 

Elizabeth Brooke Schrader Polczer
““Those Who Love Me Will Keep My Word”: Narrative Variants in New Testament Gospel Stories.”
Religion
Jennifer Knust, Advisor(s).


 

Stephanie Alexandra Pahl Schuette
“Identifying Modifiable Factors Associated with Psychological Health in Women Experiencing Infertility.”
Psychology and Neuroscience
Moira J. Smoski, Advisor(s).


 

Kavinayan Pillaiar Sivakumar
“Adaptive Planning in Changing Policies and Environments.”
Electrical and Computer Engineering
Michael Zavlanos, Advisor(s).


 

Nathan L. Smith
“The Structure of Aesthetic Experience.”
Literature
Fredric Jameson, Advisor(s).


 

Nicholas Mark Smolenski
“Sounding Reconstruction at St Paul's Cathedral, 1660–1714.”
Music
Roseen Giles, Advisor(s).


 

Xirui Song
“RNA Aptamers that Internalize into Cancer Cells for Drug Delivery.”
Pharmacology and Cancer Biology
Bruce Sullenger, Advisor(s).


 

Brian Daniel Spisiak
“Isaiah Berlin's Liberal Humanism.”
Political Science
Michael Gillespie, Advisor(s).


 

Lyla June Stanland
“EBV-Associated Gastric Cancer: From Initial Infection to Unique Therapeutic Approaches.”
Molecular Genetics and Microbiology
Micah Luftig, Advisor(s).


 

Alexander John Steiger
“Algorithms for Rectangular Robot Motion Planning.”
Computer Science
Pankaj Agarwal, Advisor(s).


 

Tao Tang
“Three Essays of Bayesian Inference on Dynamical System, Continuous Time Markov Chain, and Low Dimensional Structure.”
Mathematics
David Dunson, Advisor(s).


 

Yuqi Tang
“Multi-spectral Deep Tissue Quantitative Photoacoustic Imaging.”
Biomedical Engineering
Junjie Yao, Advisor(s).


 

Erin C. Taylor
“Algorithms for Clustering, Partitioning, and Planning.”
Computer Science
Pankaj Agarwal, Advisor(s).


 

Audrey Nicole Thellman
“Seasons in the Stream: River Ecosystem Phenology in a Changing Climate.”
Ecology
Emily Bernhardt, Advisor(s).


 

Priscilla Teresa Torres
“Community Dispute Resolution and International Peacebuilding: Competitors or Complementary Actors? Evidence from Liberia.”
Political Science
Kyle Beardsley, Advisor(s).


 

Austin Jacob Wadle
“Microbe-Mineral Interactions: Mercury Homogenization, Bacterial Colloid Surface Acidity, and Protocol Transfeminism..”
Civil and Environmental Engineering
Heileen Hsu-Kim, Advisor(s).


 

Chenghong Wang
“Encrypted Data Management Systems with Tunable Privacy.”
Computer Science
Ashwin Machanavajjhala and Kartik Nayak, Advisor(s).


 

Rui Wang
“Efficient Low-Resource Training with Pre-Trained Deep Neural Networks.”
Electrical and Computer Engineering
Ricardo Henao, Advisor(s).


 

Tianlin Wang
“Structure and Electronic Properties of Quaternary Chalcogenide Semiconductors from First Principles.”
Materials Science and Engineering
Volker Blum, Advisor(s).


 

Pei-Yu Wei
“Strategic Third-Party Actors in Economic Sanctions.”
Political Science
David Siegel, Advisor(s).


 

Janai R. Williams-Doria
“The Neuroprotective Effects of Exercise Against Menopause Induced Alterations in Alzheimer’s Disease Neuropathogenesis.”
Psychology and Neuroscience
Christina Williams and Staci Bilbo, Advisor(s).


 

Nathaniel Curran Wilson
“Plasmonics for On-Chip Photodetectors and Light Sources.”
Physics
Maiken Mikkelsen, Advisor(s).


 

Dana Louise Wright
“Insights Into the Migratory Patterns and Seasonal Distribution of One of the World’s Rarest Whales, the North Pacific Right Whale.”
Marine Science and Conservation
Andrew Read, Advisor(s).


 

Shiqi Xu
“Computational Bio-Optical Imaging with Novel Sensor Arrays.”
Biomedical Engineering
Roarke Horstmeyer, Advisor(s).


 

Tian Yang
“Reprogramming Enzyme Specificity through Multi-substrate Co-evolution.”
Biomedical Engineering
Michael Lynch, Advisor(s).


 

Xiaoxuan Yang
“Improving the Efficiency and Robustness of In-Memory Computing in Emerging Technologies.”
Electrical and Computer Engineering
Hai Li and Yiran Chen, Advisor(s).


 

Yunqi Yang
“Programmable Synthesis and Supramolecular Self-assembly of Stable DNA Nanoparticles.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Stefan Zauscher, Advisor(s).


 

Boyang Zhang
“Control through Constraint.”
Civil and Environmental Engineering
Henri Gavin, Advisor(s).


 

Chen Zhang
“Improved Localization Precision in 3D Single-Particle Localization Microscopy via Off-Center Sampling and Its Applications in Living Systems.”
Chemistry
Kevin Welsher, Advisor(s).


 

Haoran Zhang
“Development of Novel Optical Instrumentations and Algorithms for Early Cancer Detection.”
Biomedical Engineering
Adam Wax, Advisor(s).


 

Qiru Zhang
“Municipal Bond Credit Rating Access and Retail Investors’ Transaction Costs.”
Business Administration
Bill Mayew and Kathrine Schipper, Advisor(s).


 

Xiao Zhang
“Proactive and Passive Performance Optimization of IP Anycast.”
Computer Science
Bruce Maggs and Xiaowei Yang, Advisor(s).


 

Xiaolong Zhang
“Understanding and Predicting the Dynamics of Scalar Turbulence Using Multiscale Analysis, Computational Simulations, and Stochastic Models.”
Civil and Environmental Engineering
Andrew Bragg, Advisor(s).


 

Zhendian Zhang
“Charge Transfer and Chiral Imprinting on Nanoparticles.”
Chemistry
David Beratan, Advisor(s).


 

Mingyuan Zheng
“Self-assembly of Frustrated and Disordered Systems --  Equilibrium Microphases and Out-of-Equilibrium Active Matter.”
Chemistry
Patrick Charbonneau, Advisor(s).


 

Alessandro Zito
“Ecological Modeling via Bayesian Nonparametric Species Sampling Priors.”
Statistical Science
David Dunson, Advisor(s).

 

 

Taylor Jane Abele
“Apoptotic Signaling Clears Engineered Salmonella in an Organ-Specific Manner.”
Immunology
Edward Miao, Advisor(s).


Daniel Roberto Adrianzen Alvarez
“Mathematical Modeling of Topical Drug Delivery in Women’s Health.”
Biomedical Engineering
David Katz, Advisor(s).


Tanouir Aloui
“Mass Spectrometry Technologies for Spaceflight Applications.”
Electrical and Computer Engineering
Jeffrey T. Glass and Jason J. Amsden, Advisor(s).


Alexa Rae Anderson
“Engineering the Microstructure and Spatial Bioactivity of Granular Biomaterials to Guide Vascular Patterning.”
Biomedical Engineering
Tatiana Segura, Advisor(s).


Dimitra Apostolidou
“Mechanical and Thermal Stability of Tandem Repeats of Highly-Bioluminescent Protein NanoLuc.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Piotr Marszalek, Advisor(s).


Casey Michelle Baker
“Neural Network Approaches for Cortical Circuit Dissection and Calcium Imaging Data Analysis.”
Biomedical Engineering
Yiyang Gong, Advisor(s).


Clayton James Becker
“JNK Signaling Mediates Glial Proliferation in the Regenerating Zebrafish Spinal Cord.”
Cell Biology
Kenneth Poss, Advisor(s).


Julia Anastasia Bingham
“Knowledge and Power through Pluralisms and Relationality in the Governance of Salmon on the West Coast of Vancouver Island.”
Marine Science and Conservation
Grant Murray, Advisor(s).


Baran Bodur
“Measurement of Atmospheric Flux-Weighted Charged-Current νₑ - ¹⁶O Cross Section with the Super-Kamiokande Experiment.”
Physics
Kate Scholberg, Advisor(s).


Mary Rose Branch
“Defining MAP4K3-mediated Signaling Pathways that Regulate mTORC1 Activation and Beyond.”
Neurobiology
Albert La Spada, Advisor(s).


Zhengguo Cai
“Discovery of RNA-Targeted Small Molecules by Quantitative Structure-Activity Relationship (QSAR) Study and Machine Learning.”
Chemistry
Amanda Hargrove, Advisor(s).


Danwei Cai
“Speaker Representation Learning under Self-supervised and Knowledge Transfer Setting.”
Electrical and Computer Engineering
Ming Li and Xin Li, Advisor(s).


Zexin Cai
“Advancing Deep-Generated Speech and Defending against Its Misuse.”
Electrical and Computer Engineering
Ming Li and Xin Li, Advisor(s).


Shiwei Cao
“Design and Inference Methods for Randomized Clinical Trials.”
Biostatistics and Bioinformatics
Sin-Ho Jung, Advisor(s).


Boning Chen
“Molecular Mechanisms of Replication-Coupled Chromatin Assembly and Maturation.”
Molecular Cancer Biology
David MacAlpine, Advisor(s).


Ouyang Chen
“Molecular and Cellular Mechanisms of miRNA-induced Pain and Itch.”
Cell Biology
Ru-Rong Ji, Advisor(s).


Lucy  Chikwetu
“Toward Real-time, High-performance, and Generalizable Eating Episode Detection and Postprandial Carbohydrate Content Classification Using Non-invasive Wearables.”
Electrical and Computer Engineering
Rabih Younes, Advisor(s).


Danielle Nicole Clark
“The Role of IFN-γ and STAT1 Signaling in Neuronal Excitability and Behavior.”
Immunology
Anthony Filiano and Mari Shinohara, Advisor(s).


Kip D. Coonley
“Dynamics of Electrostatic Systems for Energy Conversion Applications.”
Electrical and Computer Engineering
Brian Mann, Advisor(s).


Joshua Alexander Crittenden
“Joint Bacterial-Fungal Consortia for the In-Situ Bioremediation of Polycyclic Aromatic Hydrocarbons in Estuarine Sediments.”
Civil and Environmental Engineering
Claudia Gunsch, Advisor(s).


Elizabeth Jean Curvino
“Engaging Natural Antibody Responses with Nanomaterials for the Treatment of Inflammatory Bowel Disease.”
Biomedical Engineering
Joel Collier, Advisor(s).


Kaitlyn Camilla Daly
“Refining Messaging Strategies to Increase Efficacy of Healthy Eating Interventions Among U.S. Black Christians.”
Nursing
Isaac Lipkus and Tolu Oyesanya, Advisor(s).


Marcello Thomas DeLuca
“Modeling DNA Origami Self Assembly and Organization at Long Length and Time Scales.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Gaurav Arya, Advisor(s).


Erin Elizabeth Denison
“Essays on the Economics of Education.”
Economics
Peter Arcidiacono, Advisor(s).


Europe Bailey DiCillo
“Patterns of Autoantibody Expression in Multiple Sclerosis and Systemic Lupus Erythematosus Revealed Through the Development of an Autoantigen Discovery Technology.”
Immunology
David Pisetsky, Advisor(s).


Bernardo Alessandro Dionisi
“Essays on the Direction of Technical Change.”
Business Administration
Ashish Arora, Advisor(s).


Emma Leigh Dolan
“Breast Cancer Cells Exhibit a Non-Linear Proliferative Dose Response to Progestins.”
Pharmacology and Cancer Biology
Donald McDonnell and Susan Murphy, Advisor(s).


Maya Nicole Evanitsky
“Spatiotemporal Dynamics in Zebrafish Skin Development.”
Genetics and Genomics
Stefano Di Talia, Advisor(s).


Brooks Jeffrey Frederickson
“Quilt for Yarn/Wire and Instrumental Objects, a Three-Episode Podcast Series About the Creative Practice of Matmos.”
Music
John Supko, Advisor(s).


Qi Gao
“Develop Novel Statistical and Computational Methods for Omics Data Analysis.”
Biostatistics and Bioinformatics
Jichun Xie, Advisor(s).


Jiannan Gao
“Nonlinear Light-Matter Interactions Enabled by Subwavelength Nanostructures.”
Electrical and Computer Engineering
Natalia Litchinitser, Advisor(s).


Nina Marie Geronimo Garcia
“Understanding the Molecular Mechanisms that Lead to Tumor Recurrence and Acquired Therapy Resistance in Cancer.”
Pharmacology and Cancer Biology
James Alvarez and David MacAlpine, Advisor(s).


Behzad Golshaei
“Finite Element Modeling of Biological Systems.”
Biomedical Engineering
Christoph Schmidt and Daniel Kiehart, Advisor(s).


Cait Elizabeth Hamele Greene
“Single-Cell Technologies and Single-Cycle Viruses as Tools to Understand and Prevent Severe Influenza Disease.”
Molecular Genetics and Microbiology
Nicholas Heaton, Advisor(s).


Nathan Guerin
“New Computational Methods to Predict Cancer Resistance Mutations and Design D-Peptide Therapeutics.”
Computer Science
Bruce Donald, Advisor(s).


Rylee Kathryn Hackley
“Comparative Analysis of Transcriptional Response to Stress and Carbohydrate Availability in Haloarchaea.”
Genetics and Genomics
Amy Schmid and Gregory Wray, Advisor(s).


Richard Arlen Hall
“Feasibility and Stability Results for Systems with Externally Triggered Switching.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Leila J. Bridgeman, Advisor(s).


Edward Thor Hanson
“Dynamic Deep Learning Acceleration with Co-Designed Hardware Architecture.”
Electrical and Computer Engineering
Yiran Chen, Advisor(s).


Ali Hasan
“Representation Learning for High Dimensional Stochastic Processes and Rare Events.”
Biomedical Engineering
Sina Farsiu and Vahid Tarokh, Advisor(s).


Amanda Taylor Heimbrook
“Optimizing Surface Topographies for 3D Printed Metallic Orthopedic Implants.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Kenneth Gall, Advisor(s).


Bonnie Marie Jones Hepler
“Exploring Birthing Parent Needs During the Early Postpartum Period with Emphasis on Sleep and Interactions between Healthcare Team Members, Infants and Birthing Parents.”
Nursing
Sharron Docherty, Advisor(s).


Minghao Hu
“Sampling Strategies and Neural Processing for Array Cameras.”
Electrical and Computer Engineering
David Brady and Michael Gehm, Advisor(s).


Qinwen Huang
“Deep Learning Algorithms for Automating and Accelerating the Cryo-EM Data Processing Pipeline.”
Computer Science
Alberto Bartesaghi, Advisor(s).


Ouwen Huang
“Deep Learning Image Enhancement for Point of Care Ultrasound.”
Biomedical Engineering
Mark Palmeri, Advisor(s).


Anjing Huang
“Unraveling In-Cloud Lightning Development Through Ground-Based and Space-Borne Observations.”
Electrical and Computer Engineering
Steven Cummer, Advisor(s).


Ellery Jensen Jones
“Atherosclerotic Risk of Branched Chain Amino Acids in a Tissue Engineered Blood Vessel Model.”
Biomedical Engineering
George Truskey, Advisor(s).


Kamillah Jena Kassam
“Investigating the Structure:Dynamics:Function Relationship of the MALAT1 Triple Helix.”
Chemistry
Amanda Hargrove, Advisor(s).


Aaron Michael Keeler
“Biochemical Characterization of an Atypical Polyketide Synthase (PKS) from the Apicomplexan Parasite Toxoplasma gondii.”
Chemistry
Emily Derbyshire, Advisor(s).


David Stanley Kinnamon
“A Vertically Oriented Passive Microfluidic Device for Automated Point-Of-Care Testing Directly from Complex Samples.”
Biomedical Engineering
Ashutosh Chilkoti, Advisor(s).


JohnCarlo Louis Kristofich
“Redefining Criteria for RNA-Binding Activity Through Signal-to-Noise (S:N)-Based Analysis of RNA-Bound Proteomes.”
Cell Biology
Christopher Nicchitta, Advisor(s).


Evan Michael Kurt
“Hydrogel-Mediated Gene Delivery from Granular Scaffolds for Applications in Biologics Manufacturing and Regenerative Medicine.”
Biomedical Engineering
Tatiana Segura, Advisor(s).


Brandon Minh Lê
“The Omic Modifiers of Morbidity and Mortality in Sickle Cell Disease.”
Genetics and Genomics
Allison Ashley-Koch, Advisor(s).


Yaosi Liang
“Identification the Role of BCAT1 and SLC6A14/15 in Cellular Senescence and Aging.”
Pharmacology and Cancer Biology
Xiao-Fan Wang, Advisor(s).


Anqi Lin
“Data-Driven Study of Polymer-Based Nanocomposites (PNC) – FAIR Online Data Resource Development and ML-Facilitated Material Design.”
Mechanical Engineering and Materials Science
L. Catherine Brinson, Advisor(s).


Ian Charles Lock
“Identifying Novel Mechanisms of Tp53-Mediated Tumor Suppression.”
Molecular Cancer Biology
David G. Kirsch and Chang-Lung Lee, Advisor(s).


Helena Rochelle Ma
“Quantitative Analysis of the Population Dynamics of Antibiotic Responses.”
Biomedical Engineering
Lingchong You, Advisor(s).


Guangshen Ma
“3D Tissue Modelling: Laser-based Multi-modal Surface Reconstruction, Crater Shape Prediction and Pathological Mapping in Robotic Surgery.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Patrick Codd, Advisor(s).


André Macieira Braga Costa
“Towards Accurate and Robust Modeling of Fluid-Driven Fracture.”
Mechanical Engineering and Materials Science
John Dolbow, Advisor(s).


Juilee Nitin Malavade
“Elucidation of the Role of the Vinculin-Actin Catch Bond in Fibroblast-Mechanical Microenvironment Feedback.”
Biomedical Engineering
Brenton Hoffman, Advisor(s).


Emily Kathleen Maloney
“Three Papers on the Relationship Between Identity and Status Processes: Occupational Status, Occupational Identity and Emotion, and the Transgender Identity.”
Sociology
Lynn Smith-Lovin, Advisor(s).


Riley Joseph Mangan
“Divergence, Mutation, Function, Selection: The Evolution of the Human Genome.”
Molecular Genetics and Microbiology
Craig B. Lowe, Advisor(s).


Katherine Jane McAuliffe
“Investigations of Tetrathiomolybdate for Antifungal Applications.”
Chemistry
Katherine Franz, Advisor(s).


Keeran Robert Murphy
“Labor, Idleness, and Colonial Modern Fiction: Reading Claude McKay, Yi Sang, and Samuel Beckett in Relation.”
English
Aarthi Vadde and Nayoung Aimee Kwon, Advisor(s).


Muhammad Abdullah Naeem
“From Spectral Theorem to Spectral Statistics of Large Random Matrices with Spatio-Temporal Dependencies.”
Electrical and Computer Engineering
Miroslav Pajic, Advisor(s).


Everette Snyder Newton
“Harnessing Multi-Domain and Multi-Disciplinary Robotics Methods to Strengthen Scientific Research and Inform Policy and Management.”
Marine Science and Conservation
David Johnston, Advisor(s).


Yuting Ng
“Modeling Archimedean, Extreme-Value and Archimax Copulas with Neural Networks.”
Electrical and Computer Engineering
Vahid Tarokh, Advisor(s).


Phuc Hong Nguyen
“Advances in Bayesian Hierarchical Models for Complex Health Data.”
Statistical Science
Amy Herring, Advisor(s).


Pablo  Ortiz Escovar
“Robotically Aligned and Automatically Controlled Systems for Retinal Optical Coherence Tomography Imaging.”
Biomedical Engineering
Joseph Izatt, Advisor(s).


Utsav Mukesh Patel
“Search for Light Fermiophobic Charged Higgs Bosons From Proton-Proton Collisions at √s = 13 TeV Using the ATLAS Detector.”
Physics
Mark Kruse, Advisor(s).


Xixi Qin
“Impact of Dynamics and Disorder on Structure and Electronic Levels of Hybrid Organic-Inorganic Perovskites.”
Materials Science and Engineering
Volker Blum, Advisor(s).


Swarna Kamlam Ravindran
“Leveraging Data Augmentation in Limited-Label Scenarios for Improved Generalization.”
Computer Science
Carlo Tomasi, Advisor(s).


Martin Daniel Requena
“Aptamers as Reversible Sorting Ligands in Dual FACS and MACS: Antisense and Nuclease-Mediated Approaches.”
Genetics and Genomics
Bruce Sullenger, Advisor(s).


Angela Marie Rivera
“Developing Novel Antifungal Compounds for Use as Single-Agent and in Multi-Drug Combination Therapies for Treating Invasive Fungal Infections.”
Pharmacology and Cancer Biology
Joseph Heitman, Advisor(s).


Corrina Ghe Lou Lanore Robertson
“Mating and Marital Fidelity in Saccharomyces cerevisiae.”
Pharmacology and Cancer Biology
Daniel Lew, Advisor(s).


Amy Elizabeth Stewart
“Investigating Mechanisms of Mitochondrial Complex II Dependence in Cancer.”
Molecular Cancer Biology
Kris Wood, Advisor(s).


Nicholas Alexander Strash
“Roles of MAPK Signaling Pathway in Cardiomyocyte Proliferation and Function in Engineered Cardiac Tissues.”
Cell Biology
Nenad Bursac, Advisor(s).


Joshua R. Strayhorn
“Somewhere to Lay My Head: Black Mobility, Migration, and Landownership in Eastern North Carolina, 1861-1900.”
History
Adriane Lentz-Smith, Advisor(s).


Michael A Sun
“Developing Strategies to Target Glioblastoma Stemness and Immunosuppression.”
Pathology
Yiping He, Advisor(s).


Cole D. Swanson
“Material Ends: Hauntology, Anachrony, and Traces of the Analog in Digital Cinema.”
Music
Jacqueline Waeber, Advisor(s).


Margaret Elizabeth Swift
“The Impacts of Climate Change and Veterinary Fencing on Savanna Ungulate Populations, Communities, and Behaviors.”
Environment
James S. Clark and Susan C. Alberts, Advisor(s).


Christabel Xin Tan
“Adhesion-Mediated Mechanisms Underlying Cortical Astrocyte Development.”
Cell Biology
Çağla Eroğlu, Advisor(s).


Khanh My Vien
“Conserved Atypical Cadherin, Fat2, Regulates Axon Terminal Organization in the Developing Drosophila Olfactory Sensory Neurons.”
Biology
Pelin Volkan, Advisor(s).


Chunxi Wang
“Control and Optimization of Immune Responses Induced by Nucleic Acid Vaccines.”
Biomedical Engineering
Fan Yuan, Advisor(s).


Weiqing Wang
“Speaker Diarization with Deep Learning: Refinement, Online Extension and ASR Integration.”
Electrical and Computer Engineering
Ming Li and Xin Li, Advisor(s).


Tara Jean Weese
“Conceptions of Victimhood: Legal, Political, and Psychological Dimensions.”
Philosophy
Gopal Sreenivasan and Wayne Norman, Advisor(s).


Sebastian Allen Wellford
“Immune Barriers in the Olfactory Mucosa.”
Immunology
Ashley Moseman, Advisor(s).


Samantha Jo Wilkison
“Defining the Local Landscape of Retinal Ganglion Cell Axons.”
Pharmacology and Cancer Biology
Vadim Arshavsky, Advisor(s).


Katherine Arceneaux Willard
“Viral and Host Factors Drive Spontaneous Reactivation of Type 1 Epstein Barr Virus.”
Molecular Genetics and Microbiology
Micah Luftig, Advisor(s).


Keru Wu
“Advances in Log-concave Sampling and Domain Adaptation.”
Statistical Science
Yuansi Chen, Advisor(s).


Soohyun Yoon
“Chinese Women Artists and New Manifestations of Guanyin, 1550–1750.”
Art, Art History, and Visual Studies
Stanley Abe, Advisor(s).


Shuai Yuan
“Assisting Unsupervised Optical Flow Estimation with External Information.”
Computer Science
Carlo Tomasi, Advisor(s).


Mojtaba Zarei
“Task-Targeted Pre and Post-acquisition Methodologies for Optimal Conditioning and Interpretation of Medical Images Using Virtual Imaging Trial.”
Electrical and Computer Engineering
Ehsan Samei and Joseph Lo, Advisor(s).


Buang Zhang
“Resonant Infrared Matrix-Assisted Pulsed Laser Evaporation: Advancing Methodology and Elucidating Mechanisms for Precise Control of Film Morphology and Composition.”
Electrical and Computer Engineering
Adrienne Stiff-Roberts, Advisor(s).


Hao Zhang
“Stochastic Modeling of Parametric and Model-Form Uncertainties in Computational Mechanics: Applications to Multiscale and Multimodel Predictive Frameworks.”
Civil and Environmental Engineering
Johann Guilleminot, Advisor(s).


Yue Zhou
“Understanding Photo-physical Properties of Inorganic Pigments Using Pump-probe Microscopy.”
Chemistry
Warren Warren, Advisor(s).


Hanjing Zhu
“Gradient Descent Methods in Modern Machine Learning Problems: Provable Guarantees.”
Business Administration
Jiaming Xu, Advisor(s).


Haodong Zhu
“Acoustic-Based Automated Manipulation of Particles for Biological Applications.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Tony Jun Huang, Advisor(s).

 

 

Anthony James Alers
“Neural Basis of Visuomotor Learning in the Frontal Eye Field: An Integrated Computational and Neurophysiological Approach.”
Biomedical Engineering
Marc Sommer, Advisor(s).


Saketh Aleti
“Essays on High-Frequency Factors.”
Economics
Tim Bollerslev, Advisor(s).


Jeffrey Richard Allen
“NLP7 PB1 Domain Interactions and Condensation Regulate the Plant Nitrogen Response.”
Biology
Lucia Strader, Advisor(s).


Ayoub Amil
“Algorithms for Online Marketplaces: New Approaches to Order Fulfillment and Recommendation Systems.”
Business Administration
Ali Makhdoumi and Yehua Wei, Advisor(s).


Dilara Neslihan Anbarci
“Rediscovering the Rete Ovarii: the Development, Role, and Function of a Secreting Auxiliary Structure to the Ovary.”
Cell Biology
Blanche Capel, Advisor(s).


Shreya Arya
“Geometry of Stratified Spaces for the Analysis of Complex Data.”
Mathematics
Sayan Mukherjee and Ezra Miller, Advisor(s).


Morgan Alexander Bailey
“Comparative Analysis of Stability-Based Profiling Techniques and Their Application to the Characterization of Drug Targets and Disease Phenotypes.”
Chemistry
Michael Fitzgerald, Advisor(s).


Melissa Rachael Baroff
“Rereading Octavia and Poppaea: Unraveling the Literary Afterlives of Nero’s Wives.”
Classical Studies
Lauren Ginsberg, Advisor(s).


John William Barry
“Essays in Corporate Finance and Governance.”
Business Administration
John Graham, Advisor(s).


Mason Daniel Barto
“Negotiating Subjectivity: Gender, Communication, and Narrative telos in the Odyssey.”
Classical Studies
Micaela Janan, Advisor(s).


Christopher Fouad Bassil
“Mechanistic Dissection of a Collateral Sensitivity to Drug Resistance in EGFR-Mutant Non-Small Cell Lung Cancer.”
Molecular Cancer Biology
Kris C. Wood, Advisor(s).


Xinyue Bei
“Essays on Inference in Non-standard Situations.”
Economics
Adam Rosen, Advisor(s).


Elizabeth Louise Bersson
“Methodological Advances for Multi-group Data.”
Statistical Science
Peter Hoff, Advisor(s).


Rohan Bhattacharya
“Engineering Pluripotent Stem Cells to Uncover the Mechanisms of Human Kidney Diseases.”
Biomedical Engineering
Musah Samira, Advisor(s).


Joel Henry Bierman
“Improving the Qubit-Efficiency of Quantum Algorithms for the Electronic Structure Problem Using Orbital Optimization.”
Physics
Jianfeng Lu, Advisor(s).


Lexi Rose Bounds
“Development of CRISPR-Based Screening Methods to Identify Cis-Regulatory Elements that Control Complex Cellular Phenotypes.”
Biomedical Engineering
Charles Gersbach, Advisor(s).


Alper Kamil Bozkurt
“Toward Assured Autonomy with Model-Free Reinforcement Learning.”
Computer Science
Miroslav Pajic, Advisor(s).


Sophia Ann Campione
“Understanding Systems-Level Oscillations: Comparative and Network Analysis of Dynamic Phenotypes.”
Genetics and Genomics
Steven Haase and Amy Schmid, Advisor(s).


Nicole Renee' Caviness-Ashe
“Exploring Racial Disparities in Cancer Care Among Patients with Acute Myeloid Leukemia: The Double-Edged Sword.”
Nursing
Nancy Crego, Advisor(s).


Christian Gonzalo Cerda-Smith
“Integrative PTEN Enhancer Discovery Reveals a New Model of Enhancer Organization.”
Molecular Cancer Biology
Kris C. Wood, Advisor(s).


Maya Parvathi Chandrasekaran
“Energy Access, Time Use, and Women’s Empowerment in Low- and Middle-Income Countries.”
Environmental Policy
Marc Jeuland and Subhrendu Pattanayak, Advisor(s).


Yang Chen
“Exploring Non-Visual Cues-Driven Spatial Learning in Drosophila.”
Biology
Chung-Hui Yang and Pelin Volkan, Advisor(s).


Peiyi Chen
“On the Construction of Admissible Representations for Scientific Machine Learning and Uncertainty Quantification, with Various Applications in Computational Mechanics.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Johann Guilleminot, Advisor(s).


Tong Chen
“Therapeutic Approaches and Tools for Metabolic Liver Disorders.”
Molecular Genetics and Microbiology
Karl-Dimiter Bissig and Matthew Scaglione, Advisor(s).


Xinlin Chen
“Harnessing Recent Online Data to Enhance Brain-Computer Interface Operation.”
Electrical and Computer Engineering
Leslie Collins, Advisor(s).


Ying Chen
“Resource-efficient and Context-aware Edge Computing-supported Extended Reality Systems.”
Electrical and Computer Engineering
Maria Gorlatova, Advisor(s).


Danyang Chen
“Elasticity and Fracture of Polymer Networks with Entanglements and Weak Crosslinkers.”
Materials Science and Engineering
Michael Rubinstein, Advisor(s).


Tung Yan Gloria Cheung
“Trajectories of Authoritarian Consolidation.”
Political Science
David Siegel and Edmund Malesky, Advisor(s).


Dongrak Choi
“An Integrative Modeling Framework for Multivariate Longitudinal Clinical Data.”
Biostatistics and Bioinformatics
Sheng Luo, Advisor(s).


Bernard Albert Coles IV
“Reconsidering Adolescent Society: Racial Differences in Stress Processing, Violence, and Health.”
Sociology
James Moody, Advisor(s).


Aidan Helen Combs
“The Measurement and Implications of Meaning Uncertainty for Social Interaction.”
Sociology
Lynn Smith-Lovin, Advisor(s).


Rebecca Williams Cook
“The Functional Significance of Early Homo Pelvis Morphology.”
Evolutionary Anthropology
Steven Churchill, Advisor(s).


Yuqing Dai
“An Unbalanced Optimal Transport Problem with a Growth Constraint.”
Mathematics
James Nolen, Advisor(s).


Rodrigo da Silva Dias
“Financial Resources and Consumer Decision Making.”
Business Administration
Gavan Fitzsimons and Eesha Sharma, Advisor(s).


Carolyn Victoria Diaz
“Salience Encoding in the Mouse Olfactory System.”
Neurobiology
Kevin M. Franks, Advisor(s).


James Edward Draney
“Computable Worlds: The Novel in the Age of Surveillance Capitalism.”
English
Aarthi Vadde, Advisor(s).


Nathan Louis Drapela
“Untimely Steps: The Modern Landscapes and Timescapes of Perambulatory Self-Narration.”
Carolina-Duke Program in German Studies
Eric Downing, Advisor(s).


Yuncheng Duan
“Prioritizing Genomic Sequences Using Evolutionary Signatures in Humans and Near-Human Primates.”
Biology
Greg Wray and Andrew Allen, Advisor(s).


Qichen Duan
“Genetic Analysis of the Olfactory Circuit Organization in Drosophila.”
Biology
Pelin Volkan, Advisor(s).


Susannah Hall Duerr
“The Zen of Mindfulness: Uncovering the Meaning of Mindfulness in Japan.”
Religion
Richard Jaffe, Advisor(s).


Shannon Leigh Eriksson
“Optimizing Coherent Dynamics of Polarization Transfer in SABRE SHEATH.”
Chemistry
Warren S. Warren, Advisor(s).


Sarah Marie Ermatinger
“Staphylococcus aureus Protein A, a Newly Identified Lectin, Promotes Aerobic Biofilm Formation.”
Biochemistry
Terrence Oas, Advisor(s).


Martha Liliana Espinosa Tavares
“The Science of Family Planning: Mexico’s “Demographic Explosion,” Contraceptive Technologies, and the Power of Expert Knowledge.”
History
Jocelyn Olcott, Advisor(s).


James Paul Falese
“Structural Characterization of the Long Noncoding RNA SChLAP1 Reveals Therapeutically Tractable Interfaces of RNA: Protein Recognition.”
Biochemistry
Amanda Hargrove, Advisor(s).


Isabella Pauline Fallon
“Striatal Pathways for Action Counting and Steering.”
Neurobiology
Henry Yin, Advisor(s).


David Nicholas Fiflis
“Repurposing Type-VI CRISPR Systems for Programmable mRNA Trans-Splicing.”
Biomedical Engineering
Aravind Asokan, Advisor(s).


Isabel Winefred Ganzert
“The Role of Protein Translation and Mitochondrial Specialization in Anchor Cell Invasion Through Basement Membranes in C. elegans.”
Genetics and Genomics
David Sherwood, Advisor(s).

 

Qitong Gao
“Learning for Control and Decision Making toward Medical Autonomy.”
Electrical and Computer Engineering
Miroslav Pajic, Advisor(s).


Leo Chan Gaskins
“Megafauna Utilization of and Impact on Salt Marshes.”
Marine Science and Conservation
Brian Silliman, Advisor(s).


Natalie Gasparowicz
“Contests over Contraception in Late Twentieth-Century Mexico.”
History
Jocelyn Olcott, Advisor(s).


Raphael Markus Geddert
“Behavioral and Computational Mechanisms of Independent Cognitive Stability and Flexibility Adaptation.”
Psychology and Neuroscience
Tobias Egner, Advisor(s).


Rebecca Anne Gibson
“Liver-directed AAV Gene Therapy for PHKG2-Glycogen Storage Disease Type IX (GSD IX γ2).”
Molecular Genetics and Microbiology
Priya S. Kishnani, Advisor(s).


Gavin Paul Gonzales
“Design of Biomaterial and Device for Studying Cartilage Injury in vitro.”
Biomedical Engineering
Shyni Varghese and Stefan Zauscher, Advisor(s).


Kimberlee J. Grier
“Mental Health Among Foster Youth: A Socioecological Approach to Understanding Healthcare Access and Psychotropic Medication Use.”
Nursing
Rosa Gonzalez-Guarda, Advisor(s).


Stephanie Gu
“Contributions of A•G DNA Dynamics to Misincorporation During DNA Replication.”
Biochemistry
Hashim Al-Hashimi and Maria Schumacher, Advisor(s).


Shichen Guo
“Control of Material Microstructure of Materials for Electrochemistry and Obscurants.”
Chemistry
Benjamin Wiley, Advisor(s).


Pranjal Gupta
“Neural Manifolds, Just in Time: Real-time Dimensionality Reduction for Neural Populations.”
Psychology and Neuroscience
John Pearson, Advisor(s).


Marissa Arielle Guttenberg
“Macrophage-Derived Mechanisms of Resolution of Environmental Lung Injury.”
Environment
Robert Tighe and Joel Meyer, Advisor(s).


Victoria Lynn Hall
“Mechanisms of Striatal Fast-Spiking Interneuron Plasticity in Habit Learning.”
Neurobiology
Nicole Calakos, Advisor(s).


Melissa J. Harnois
“Evaluating Humoral Immune Responses Against HLA and Cytomegalovirus in Human Lung Transplantation.”
Immunology
Annette M. Jackson and Sallie Permar, Advisor(s).


Hadiya Amira Jones Harrigan
“Cardiovascular Health Classification Using Arterial Dispersion Ultrasound Vibrometry (ADUV).”
Mechanical Engineering and Materials Science
Wilkins Aquino, Advisor(s).


Ryan Michael Harrison
“Les Cenelles: for Voices and Chamber Orchestra, and No Turn Unstoned: Development, Deviation, and Dissolution in the Electronic Dance Music of Luke Vibert.”
Music
Stephen Jaffe, Advisor(s).


Emily Grace Swanson Hay
“Interrogating and Elucidating Drivers of Selective RNA-Ligand Interactions.”
Chemistry
Amanda Hargrove, Advisor(s).


Belinda Judith Hernandez
“The Role of Exosomes in Polarized Retinal Pigment Epithelium.”
Genetics and Genomics
Catherine Bowes Rickman, Advisor(s).


Nicole D'Ann Higgins
“That'll Teach!: Black Women's Poetic Transgressions and the Pedagogical Possible.”
English
Tsitsi Jaji, Advisor(s).


Jonathon Eric Himes
“Developing Strategies to Evaluate Autochthonous Tumor-Specific Immune Responses.”
Molecular Cancer Biology
David G. Kirsch and Zhao Zhang, Advisor(s).


Reed Michael Hodges
“Studies of     Decays and Transverse-Momentum-Dependent J/ѱ Production Using Effective Field Theory.”
Physics
Thomas Mehen, Advisor(s).


Dana Victoria Hogan
“Expanding Worlds: Italian Women Artists and Cross-Cultural Encounters in Early Modernity.”
Art, Art History, and Visual Studies
Sara Galletti, Advisor(s).


Lauren Marie Holt
“Exploring Multilevel Factors Associated with Dual-Method Contraceptive Use Among Adolescent and Young Adult Women.”
Nursing
Michael Relf, Advisor(s).


Joanna Homrighausen
“Writing Esther, Then and Now: The Materiality of the Megillah in Ritual, Memory, and Biblical Interpretation.”
Religion
Laura Lieber and Ellen Davis, Advisor(s).


Grace Margaret Hooks
“Structure-Function Studies on the Neisseria gonorrhoeae Multi-Drug Resistance Regulator, MtrR.”
Biochemistry
Richard Brennan, Advisor(s).


Alexandra Marina Hoyt-Miggelbrink
“TNFR2 Is a Novel Marker of Exhaustion and TNFR2 Blockade Improves Subcutaneous Tumor Control.”
Pathology
Peter Fecci, Advisor(s).


Chun-Hsien Hsu
“Poisson Summation Conjecture on Braverman-Kazhdan Spaces.”
Mathematics
Jayce Getz, Advisor(s).


Yixin Hu
“Mechanistic Insights into Mechanochemically Triggered Polymer Degradation.”
Chemistry
Stephen Craig, Advisor(s).


Kaiyuan Hua
“Design and Analysis of Clinical Trials with Restricted Mean Survival Time.”
Biostatistics and Bioinformatics
Xiaofei Wang and Hwanhee Hong, Advisor(s).


Brittani Lauren Huegen
“Customized Electrodes for Printed Biosensors and Wearable Electronics.”
Electrical and Computer Engineering
Aaron Franklin, Advisor(s).


Erika Joy Hughes
“Interrogation of Mycobacterial Granulomas with Single-Cell Resolution.”
Genetics and Genomics
David Tobin and Meta Kuehn, Advisor(s).


Shao-Chun Hung
“Testing and Fault Diagnosis Solutions for Monolithic 3D ICs.”
Electrical and Computer Engineering
Krishnendu Chakrabarty and Yiran Chen, Advisor(s).


Duc Tan Huynh
“Regulation of Human Neurofilaments and WNK Kinases by O-linked-β-N-acetylglucosamine.”
Biochemistry
Michael Boyce, Advisor(s).


Ciro Incoronato
“The Biopower of the Oldest Mafia: Economics, Biopolitics, and Ecology in Mediterranean Society.”
Romance Studies
Michael Hardt and Roberto Dainotto, Advisor(s).


Yi Ji
“Recent Advances on the Design, Analysis and Decision-making with Expensive Virtual Experiments.”
Statistical Science
Simon Mak, Advisor(s).


Zhuoran Jiang
“Deep Learning-based Onboard Image Guidance and Dose Verification for Radiation Therapy.”
Medical Physics
Lei Ren and Q. Jackie Wu, Advisor(s).


Danting Jiang
“Computationally Mining the Microbiome for Biologically Meaningful Results.”
Computational Biology and Bioinformatics
Neil Surana, Advisor(s).


Justin Frederic Jorge
“Latch-Mediated Spring Actuation and the Diversity of Ultrafast Trap-Jaw Ant Impacts, Witch Hazel Fruit Sizes, and Spring-Launched Seed Aerodynamics.”
Biology
Sheila Patek, Advisor(s).


Andrew Bradley Kane
“Essays in Asset Pricing.”
Business Administration
Nuno Clara, Advisor(s).


Kyeri Kim
“Quantifying Antibiotic Response: Understanding Variability from Individual Cells to Community Dynamics.”
Biomedical Engineering
Lingchong You, Advisor(s).


Stephen Joseph Kirchner
“Aging Clocks: Circadian Factors Control Antiviral Immunity of the Skin.”
Molecular Genetics and Microbiology
Jennifer Zhang, Advisor(s).


Fanjie Kong
“Advancing Vision Intelligence Through the Development of Efficiency, Interpretability and Fairness in Deep Learning Models.”
Electrical and Computer Engineering
Ricardo Henao and Hai Li, Advisor(s).


Hannah Brooke Krall
“The Creole of Color Clarinet Tradition and its Influence on Duke Ellington’s Creative Legacy.”
Music
Thomas Brothers, Advisor(s).


Jessica Nicole LaLonde
“Advancing Polyhydroxyalkanoate Biopolymer Material Design: Integrating Machine Learning and Experimental Validation.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Stefan Zauscher, Advisor(s).


Rachael Ellen Lau
“Remote Landslide Risk Assessment Fusing Data-Driven and Physics-Based Approaches.”
Civil and Environmental Engineering
Manolis Veveakis, Advisor(s).


Elise Maria Le Boulicaut Ennis
“Search for Top-philic Heavy Resonances Using the Single-lepton Decay Channel in pp Collisions at √s=13 TeV with the ATLAS Detector.”
Physics
Mark Kruse, Advisor(s).


Eun-Seok Lee
“Essays in Macroeconomics and Information Theory.”
Economics
Cosmin Ilut, Advisor(s).


Min Jin Lee
“The Role of UBE2N in Skin Homeostasis and Inflammation.”
Molecular Genetics and Microbiology
Jennifer Zhang and Stacy Horner, Advisor(s).


Jessica Lesa Levasseur
“Exploring the Utility of Silicone Wristbands for Monitoring Exposure to Chemicals Present in Personal Care Products with a Focus on Parabens.”
Environment
Heather Stapleton and Jennifer Hoffman, Advisor(s).


Ziru Li
“Power-efficient Spiking Neuromorphic Designs Using CMOS and Emerging Devices.”
Electrical and Computer Engineering
Hai Li, Advisor(s).


Jianwei David Li
“Development of Intraoperative Optical Coherence Tomography and Imaging Systems.”
Biomedical Engineering
Joseph Izatt, Advisor(s).


Shiyu Li
“Joint Optimization of Algorithms, Hardware, and Systems for Efficient Deep Neural Networks.”
Electrical and Computer Engineering
Yiran Chen, Advisor(s).


Michael Lin
“Symmetrizing Black Hole Horizons and a Positive Mass Theorem for Spin Creased Initial Data.”
Mathematics
Hubert Bray, Advisor(s).


Winston Frederik Lindqwister
“Homogenization of Chemo-Mechanically Active Porous Media Microstructures.”
Civil and Environmental Engineering
Manolis Veveakis, Advisor(s).


Huijuan Lennard Ling
“The Poetics for Ten Instrumentalists; Rainy Days Vol. 1 for Harpsichord and Electronics; and An Exploration of Musical Meaning in Tan Dun’s Water Concerto: Expectations, Assumptions, and the Problem of “Chineseness”.”
Music
Stephen Jaffe, Advisor(s).


Hsuan-Fu Liu
“Computational Methods for High-resolution Structure Determination of Macromolecular Complexes Imaged in situ Using Cryo-electron Tomography.”
Biochemistry
Alberto Bartesaghi,, Advisor(s).


Winston W. Liu
“A Neural Circuit for Gut Microbial Patterns to Regulate Satiety.”
Neurobiology
Diego V. Bohórquez, Advisor(s).


Ethan Jeffrey LoCicero
“Robust, Distributed, and Optimal Control via Dissipativity-Augmentation.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Leila Bridgeman, Advisor(s).


Ofelia del Carmen Lopez Madrigal
“Representations of Black Womanhood in Cuban Literature (1882-1976).”
Romance Studies
Lamonte Aidoo, Advisor(s).


Antonio Robert LoPiano
“Inventing Public and Private: The Development of Spatial Dynamics and State Organization within Archaic Central Italic Cities.”
Classical Studies
Maurizio Forte, Advisor(s).


Boyang Ma
“Infrastructure Under Negotiation: Contract Making and African Agency in China-Africa Infrastructural Collaboration.”
Cultural Anthropology
Charles Piot and Ralph Litzinger, Advisor(s).


Adryanna Cheyenne Major
“Coherent Elastic Neutrino-Nucleus Scattering in Large-scale Scintillators.”
Physics
Kate Scholberg, Advisor(s).


Sayan Mandal
“Deep Learning to Predict Glaucoma Progression Using Structural Changes in the Eye.”
Electrical and Computer Engineering
Felipe Medeiros and Vahid Tarokh, Advisor(s).


Jarrett Patrick Mansergh
“Underpinning Biological Energy Transduction via Naphthalene Diimide Molecular and de novo Protein Constructs.”
Chemistry
Michael Therien, Advisor(s).


Christopher Rocky Mansfield
“Investigation of Heat Shock Protein 90 in Plasmodium Parasites.”
Molecular Genetics and Microbiology
Emily Derbyshire, Advisor(s).


Justin Garner Martyr
“Small Molecule Modulation of RNA Tertiary Structures and RNA-Protein Interactions.”
Biochemistry
Amanda Hargrove, Advisor(s).


Sean R. McCutcheon
“Orthogonal Screens to Decode Human T Cell State and Function.”
Biomedical Engineering
Charles Gersbach, Advisor(s).


Rachel Katherine Meade
“Host-Pathogen Genetic Factors Mediate Tuberculosis Disease Outcomes.”
Genetics and Genomics
Clare Smith, Advisor(s).


Ian Daniel Medeiros
“Systematics, Genomics, and Biogeography of Fungus–Photoautotroph Interactions in Lecanoromycetes and Eurotiomycetes.”
Biology
François Lutzoni, Advisor(s).


Wilderson Alfonso Medina Baron
“Biodiversity Conservation in the Northern Andes: Distribution Patterns, Priorities, and Exploration Needs.”
Environment
Stuart Pimm, Advisor(s).


Andrew William Miller
“Advancing Wound Healing: from Surgical Technology to New and Improved Hydrogel Therapies.”
Biomedical Engineering
Tatiana Segura, Advisor(s).


Concetta Morino
“Lumbar Spine Behavior and Injury Due to Cyclic Loading.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Cameron Bass and Brian Mann, Advisor(s).


Zekun Mu
“Design and Immunogenicity of Stabilized HIV-1 Modified Messenger RNA Vaccines.”
Immunology
Barton Haynes and Garnett Kelsoe, Advisor(s).


Katherine Dianne Mueller
“The Role of Akkermansia Species and Subspecies in Human Health.”
Genetics and Genomics
Raphael Valdivia, Advisor(s).


Josue Daniel Nataren Moran
“Classifying Human Atrial Electrograms and Generating Patient-specific Models of the Left Atrial Posterior Wall Using Point Cloud Data to Simulate Electrograms Arising from Different Tissue Substrates.”
Biomedical Engineering
Roger Barr, Advisor(s).


Anastasia Jean Niver
“Expanding Applications of Active-Feedback Single-Molecule Tracking Microscopy in Complex Background Environments Such as Cells.”
Chemistry
Kevin Welsher, Advisor(s).


Kevin Guy O'Neill
“The Modal and Metacognitive Nature of Causal Judgment.”
Psychology and Neuroscience
Felipe De Brigard and John Pearson, Advisor(s).


Joost Op 't Eynde
“Injury Risks in Behind Armor Blunt Trauma.”
Biomedical Engineering
Cameron Bass and Jason Luck, Advisor(s).


Jameson Patrick O'Reilly
“New Techniques for Fast and High-Fidelity Trapped Ion Photonic Interconnects.”
Physics
Christopher Monroe, Advisor(s).


Jessica Jee Won Paek
“Two Steps Forward, One Step Back: How Progress Steadiness Affects Motivation.”
Business Administration
Gráinne Fitzsimons, Advisor(s).


Hao Pang
“Essays on Macro-finance and Asset Pricing.”
Business Administration
Anna Cieslak, Advisor(s).


Jaehong Park
“Brainstem Control of Vocalization and its Coordination with Respiration.”
Biomedical Engineering
Fan Wang and Marc Sommer, Advisor(s).


JoonYup Park
“Essays on the Economics of Residential Segregation and Affordable Housing.”
Economics
Patrick Bayer, Advisor(s).


SaeHim Park
“Imaging "Comfort Women": Girl Statue of Peace (2011) in the Expanded Field.”
Art, Art History, and Visual Studies
Stanley Abe, Advisor(s).


Evan Andrew Pebesma
“Regeneration Through Laughter: The American Comedic National Fantasy After 9/11.”
Literature
Michael Hardt, Advisor(s).


Xinyue Pei
“Essays on Labor Market Dynamics and Innovation.”
Public Policy
Matthew Johnson and Daniel Yi Xu, Advisor(s).


Rixi Peng
“Deep Learning Assisted Large Scale Metamaterial Simulation.”
Electrical and Computer Engineering
Willie Padilla, Advisor(s).


Luis Enrique Perez Abreu Velazquez
“Consumers Anticipating and Managing Goal Failure: How Past Conflicts Shape Expectations and Language Influences Recovery.”
Business Administration
Jordan Etkin, Advisor(s).


Brianna Leigh Petrone
“Molecular Signatures of Food Intake in Human Stool.”
Molecular Genetics and Microbiology
Lawrence A. David, Advisor(s).


Melissa Ann Powell
“Understanding the Experiences and Support Needs of Nurses During and After the COVID-19 Pandemic.”
Nursing
AnnMarie Walton, Advisor(s).


Jordan John Powers
“Next-Generation Mapping of the Salicylic Acid Signaling Hub and Transcriptional Cascade.”
Genetics and Genomics
Xinnian Dong and Lucia Strader, Advisor(s).


Jiaxuan Qi
“Dopamine Dynamics Drive Birdsong Learning.”
Neurobiology
Richard Mooney, Advisor(s).


Juan Ramirez
“Astrocyte-Microglia Signaling Controls Developmental Thalamocortical Synapse Refinement.”
Neurobiology
Cagla Eroglu, Advisor(s).


Patrick M. Ramjug
“Procedure, Power, and Policy in the Post-Reconstruction United States House of Representatives.”
Political Science
John Aldrich, Advisor(s).


Tania Rispoli
“The Politics of Care: Feminist Infrastructures of Love and Labor.”
Romance Studies
Michael Hardt, Advisor(s).


Celine Shana Robinson
“Unveiling the Risks: Remote Sensing and Machine Learning for Data-Driven Aboveground Storage Tank Vulnerability Assessment.”
Civil and Environmental Engineering
Mark Borsuk, Advisor(s).


Ignacio Rodriguez Hurtado
“Essays on Organized Crime and Political Capture in Development Economics.”
Economics
Erica Field, Advisor(s).


Natalie Ann Rozman
“Electromagnetic Metamaterials for Wave Manipulation.”
Electrical and Computer Engineering
Willie Padilla, Advisor(s).


James Alexander Runge
“Pair Transfer Reactions and Nuclear Matrix Elements for Neutrinoless Double Beta Decay.”
Physics
Phillip Barbeau, Advisor(s).


Harshit Sahay
“Somatic Mutagenesis at Transcription Factor Binding Sites.”
Computational Biology and Bioinformatics
Raluca Gordân, Advisor(s).


Minato Sakamoto
“Studies of Algorithmic Music Generation; Folksong Enthusiasm in Post-Cultural Revolution China.”
Music
Scott Lindroth, Advisor(s).


Laavanya Sankaranarayanan
“Dissecting the Functional Effects of Non-coding Gene Regulatory Elements.”
Genetics and Genomics
Timothy Reddy, Advisor(s).


Timothy James Scargill
“Environment Analysis and Design Systems for Markerless Mobile Augmented Reality.”
Electrical and Computer Engineering
Maria Gorlatova, Advisor(s).


Meredith Nicole Schmehl
“Visual Cues Modulate Auditory Responses in the Macaque Inferior Colliculus.”
Neurobiology
Jennifer Groh, Advisor(s).


Lesia Semenova
“In Pursuit of Simplicity: The Role of the Rashomon Effect for Informed Decision Making.”
Computer Science
Cynthia Rudin and Ronald Parr, Advisor(s).


Jeremy W. Sexton
“Samuel Barber as Synthesizer: An Analytical and Critical Reappraisal.”
Music
Philip Rupprecht, Advisor(s).


Helen Johanne Shears
“The Treaties of Utrecht and the Making of the British Empire, 1713-1783.”
History
Philip Stern, Advisor(s).


Timothy Curtis Shoyer
“Experimental and Modeling Approaches to Investigate Molecular-Scale Mechanosensitive Processes in Collective Cell Migration.”
Biomedical Engineering
Brenton Hoffman, Advisor(s).


Akash Singh
“Melting and Glass Formation in Halide Perovskites.”
Materials Science and Engineering
David Mitzi, Advisor(s).


Timothy Joseph Smith
“Overcoming Barriers to AAV Gene Transfer.”
Molecular Genetics and Microbiology
Aravind Asokan, Advisor(s).


Andrew Preston Smith
“A Measurement of the Eta Meson Radiative Decay Width via the Primakoff Effect.”
Physics
Haiyan Gao, Advisor(s).


Hye-In Son
“Programming Microbial Communities via Control of Plasmid Dynamics.”
Biomedical Engineering
Lingchong You, Advisor(s).


Hunter Scott Stephens
“Automated Intensity Modulated Radiation Therapy (IMRT) Using Fast Dose and Fluence Calculations and Reinforcement Learning.”
Medical Physics
Q. Jackie Wu and Qiuwen Wu, Advisor(s).


Rebeccah Keaton Stewart
“Cell Type Specific Responses to Codon Usage Bias in Two Stem Cell Lineages.”
Molecular Cancer Biology
Donald Fox, Advisor(s).


Yudong Sun
“Modulation of Cell Differentiation and Epigenetic Landscape by Methionine Metabolism.”
Biochemistry
Meta Kuehn, Advisor(s).


David Taichi Takamura
“Egoism in the Age of Romanticism.”
Carolina-Duke Program in German Studies
Gabriel Trop and Stefani Engelstein, Advisor(s).


Emily Elizabeth Tallman
“Bayesian Predictive Decision Synthesis: Methodology and Applications.”
Statistical Science
Mike West, Advisor(s).


Yixin Tan
“Analysis of Score-based Generative Models.”
Mathematics
Jianfeng Lu, Advisor(s).


Vivien Tejada
“Unfree Soil: Empire, Labor, and Coercion in the Upper Mississippi River Valley, 1812-1861.”
History
Gunther Peck, Advisor(s).


Devang Thakkar
“Profiling the Molecular Determinants of Origin and Response in Blood Cancers.”
Computational Biology and Bioinformatics
Sandeep Dave, Advisor(s).


Brandon Joon-Sun Thio
“Computational Tools to Improve Stereo-EEG Implantation and Resection Surgery for Patients with Epilepsy.”
Biomedical Engineering
Warren M. Grill, Advisor(s).


Yuqi Tian
“Merging Magnetic Resonance Histology with Light Sheet Microscopy.”
Biomedical Engineering
G. Allan Johnson, Advisor(s).


Laura Patricia Torres Rojas
“Advancing the Representation of Land Surface Heterogeneity in Land Surface Models.”
Civil and Environmental Engineering
Nathaniel Chaney, Advisor(s).


Joseph Daniel Trimarco
“Identifying Host Genetic Targets for Limiting Susceptibility to Respiratory Viral Infections.”
Molecular Genetics and Microbiology
Nicholas Heaton, Advisor(s).


Rebecca Uliasz
“Epistemologies of the Unknown: Cybernetic Cultures and Ecological Aesthetics after the Cold War.”
Computational Media, Arts & Cultures
Mark Hansen and Luciana Parisi, Advisor(s).


Laura Vargas
“Toxic Narratives: the Role of Poisoning in Contemporary Caribbean Novels.”
Romance Studies
Annette Joseph-Gabriel and Richard Rosa, Advisor(s).


Jared T. Vasil
“Effects of “We”-Framing and Prior Discourse on Young Children’s Referential Informativeness.”
Psychology and Neuroscience
Michael Tomasello, Advisor(s).


Tri Quang Vu
“On the Development of Full-view Photoacoustic Computed Tomography System for Biomedical Applications.”
Biomedical Engineering
Junjie Yao, Advisor(s).


Jessica Waibl Polania
“Investigating the Dynamics of T Cell Exhaustion in Glioblastoma and Other Solid Tumors.”
Pathology
Peter Fecci, Advisor(s).


Zhenxuan Wang
“The Economics of Energy Infrastructure and Climate Change.”
Environmental Policy
Robyn Meeks, Advisor(s).


Chenyu Wang
“Essays in FinTech and Macro-Finance.”
Business Administration
S. Viswanathan, Advisor(s).


Hsuan-Yuan (Sherry) Wang
“Evaluate Glycoprotein Complexes-Elicited Antibody Responses to Inform Congenital Cytomegalovirus Vaccine Design.”
Immunology
Sallie Permar, Advisor(s).


Yuxi Wang
“Internal States Influence Learning Behavior and Structure Event Memory.”
Psychology and Neuroscience
Tobias Egner and R. Alison Adcock, Advisor(s).


Tyler Steven Waterman
“Representing the Heterogeneity of Land-Atmosphere Interactions in Earth System Modeling.”
Civil and Environmental Engineering
Nathaniel Chaney, Advisor(s).


Rachael Nadine Wright
“Shaping Affect Regulation: From Trait Influences to Learning Experiences.”
Psychology and Neuroscience
R. Alison Adcock and Kevin LaBar, Advisor(s).


Tianyu Wu
“Optimization and Evaluation of Engineered Prokaryotic Sodium Channel Gene Therapy for Heart Failure and Cardiac Arrhythmias.”
Biomedical Engineering
Nenad Bursac, Advisor(s).


Sung-Ju Wu
“Essays on Trade Policies and Foreign Direct Investments.”
Economics
Yi Xu and Rafael Dix-Carneiro, Advisor(s).


Yi Xie
“Structure-Property Control for Enhanced Spin-Related, Optical, and Thermal Properties of Layered Halide-Based Hybrid Perovskites.”
Materials Science and Engineering
David Mitzi, Advisor(s).


Boya Xu
“Essays on Innovation Adoption and Distribution in Digital Era.”
Business Administration
Carl Mela and Tong Guo, Advisor(s).


Kaili Yang
“Essays on the Economics of Technology Adoption and Quality Upgrading.”
Economics
Daniel Yi Xu and James Roberts, Advisor(s).


HyunBin You
“Transitional Care for Intensive Care Unit Patients and Their Families.”
Nursing
Tolu Oyesanya, Advisor(s).


Donggeng Yu
“Imaging and Kinetic Study of Single Polymer Particle Growth.”
Chemistry
Kevin Welsher, Advisor(s).


Pamela Zabala Ortiz
“Black, but “Not Black”: Dominican Racial Contestations and the Pursuit of Authentic Blackness.”
Sociology
Eduardo Bonilla-Silva, Advisor(s).


Yikang Zhang
“Driven-dissipative Phase Transitions for Markovian Open Quantum Systems.”
Physics
Thomas Barthel, Advisor(s).


Tunhou Zhang
“Practical Solutions to Neural Architecture Search on Applied Machine Learning.”
Electrical and Computer Engineering
Yiran Chen, Advisor(s).


Yiquan Zhao
“Synthesis of Daucane-Type Sesquiterpenoids.”
Chemistry
Jiyong Hong, Advisor(s).


Qilin Zheng
“Hybrid Digital/Analog In-Memory Computing.”
Electrical and Computer Engineering
Hai Li, Advisor(s).


Chudi Zhong
“Interpretability and Multiplicity: a Path to Trustworthy Machine Learning.”
Computer Science
Cynthia Rudin and, Advisor(s).


Ruoyu Zhong
“Cellular Droplet Sorting and Manipulation for Immunity Analysis via Acoustofluidics.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Tony Huang, Advisor(s).


Levin Liewen Zhu
“Essays on Sustainable Product Consumption.”
Business Administration
Carl Mela and Bryan Bollinger, Advisor(s).


Wei Zhu
“Transcription Factors Increase Mutagenesis by Interfering with DNA Mismatch Repair.”
Molecular Genetics and Microbiology
Raluca Gordân, Advisor(s).


Anna Laura Ziff
“Essays in the Economics of Place-Based Policies.”
Economics
Patrick Bayer and Vincent Joseph Hotz, Advisor(s).


Xue Zou
“Integrative Modeling of Genetic and Transcriptomic Data for the Identification of Allele-Specific Expression.”
Computational Biology and Bioinformatics
Andrew Allen and William Majoros, Advisor(s).