Incoming Students

DEAN'S GRADUATE FELLOWSHIP

  • Theresa Cole, Classical Studies
  • Sarah Rose Evans, Electrical and Computer Engineering
  • Kaylie Alexandra Flores, Biology
  • Elizabeth Marie Florida, Cell and Molecular Biology
  • Angel I Garza Reyna, Immunology
  • Chloe Isabella Gulbronson, Pharmacology
  • Jake Christian Hira, Cell and Molecular Biology
  • Sontee Makayla Irvin, Chemistry
  • Sterling Knight, Civil and Environmental Engineering
  • Kaitlyn Ashanti Lewars, Immunology
  • Joshua Gregory Lim, Statistical Science
  • Alyvia M Martinez, Biology
  • Matthew Dylan Melgoza, Romance Studies
  • Esteban Gerardo Ortiz, Psychology and Neuroscience
  • Wiljeen Paul, Pathology
  • Shanika Irdina Phillips Fullwood, Cognitive Science Admitting Program
  • Lira Amari Ramírez, History
  • Jaime Ali Holguin Rios, Psychology and Neuroscience
  • Kiana Marie Sabugo, Cognitive Science Admitting Program
  • Sierra J Smith, Integrated Toxicology and Environmental Health
  • Andrew Kyle Swann, Religious Studies
  • Gabrielle Marie Walker, Molecular Genetics and Microbiology
  • Elizabeth Jeanne Weyl, Environment
  • Alona Whitebird Medina, History
  • Alexandra Mamie Wright, Biomedical Engineering
  • Hannah Olivia Wudke, Earth and Climate Sciences

JAMES B. DUKE FELLOWSHip

  • Grant Michaels Azevedo Beleza-Schutzman, Romance Studies
  • Julia Banks, Philosophy
  • Ethan Payne Barrett, English
  • Virginia Grace Dellinger, Molecular Genetics and Microbiology
  • Robert Taylor Durall IV, Pharmacology
  • Heejin Kim, Literature
  • Katerina Teresa Kotar, Musicology
  • Kiana Marie Sabugo, Cognitive Science Admitting Program
  • Hannah Olivia Wudke, Earth and Climate Sciences

Pratt-Gardner Graduate Fellowship

  • Noah Stephen Smiley Campbell, Biomedical Engineering
  • Colin Benjamin Brown, Mechanical Engineering
  • Gavin Duffy, Civil and Environmental Engineering
  • Chunming He, Biomedical Engineering
  • Caitlin Latitia Lewis, Electrical and Computer Engineering
  • Kashish Malhotra, Electrical and Computer Engineering
  • Victor Cameron Moore, Civil and Environmental Engineering
  • Colter Edwin Oroke, Biomedical Engineering
  • Tara Patricia Sheehan, Biomedical Engineering
  • Valerie Tsao, Civil and Environmental Engineering
  • Zijie Xu, Mechanical Engineering
  • Jingyun Yang, Electrical and Computer Engineering
  • Bingyu Zhang, Electrical and Computer Engineering

SLOAN SCHOLARS

  • Gabriela Noelle Gonzalez, Chemistry
  • Sontee Makayla Irvin, Chemistry
  • Courtney Martin, Physics
  • Victor Manuel Moncada, Chemistry
  • Mark Anthony Ochoa, Biomedical Engineering
  • Allen Andrew Pierre-Louis, Physics
  • Alexandra Mamie Wright, Biomedical Engineering

UNIVERSITY SCHOLARs

  • Ethan Payne Barrett, English
  • Esteban Gerardo Ortiz, Psychology and Neuroscience
  • Lira Amari Ramírez, History
  • Kiana Marie Sabugo, Cognitive Science Admitting Program
  • Sierra J Smith, Integrated Toxicology and Environmental Health
  • Elizabeth Jeanne Weyl, Environment

Continuing Students

ALEANE WEBB DISSERTATION RESEARCH FELLOWSHIp

  • Gayane Baziyants, Public Policy
  • Elizabeth Brandli, History
  • Gongyuan Cao, Biology
  • Emily Gebhardt, History
  • Dana Grieco, Marine Science & Conservation
  • Erica Neighbors, History
  • Andrew Trexler, Public Policy
  • Gabriel Varela, Sociology

ANNE FIROR SCOTT PUBLIC SCHOLARS FELLOWSHIP

  • Kelsey Desir, English

BASS INSTRUCTIONAL FELLOWSHIP: DIGITAL EDUCATION FELLOWSHIp

  • Su Hyen Bae, Political Science
  • Samuel Horewood, History
  • Samuel Hunnicutt, Romance Studies
  • Eun Hae Kim, English
  • Tatjana Zimbelius-Klem, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies

BASS INSTRUCTIONAL FELLOWSHIP: INSTRUCTOR OF RECORD

  • Blake Beaver, Literature
  • Devon Carter, Music
  • Yooseong Heo, History
  • Victor Jeong, English
  • Eun Hae Kim, English
  • Sarah Marion, Biology
  • David Moenning, Music
  • Lucille Right, Political Science
  • John Winn, Literature

BASS INSTRUCTIONAL FELLOWSHIP: TEACHING ASSISTANt

  • Tyng-Guang Chu, Religion
  • Filip Klein, Economics
  • Halina Malinowski, Ecology
  • Divya Sebastian, Business Administration
  • Yaning Yuan, Biology
  • Yujie Zhang, Electrical and Computer Engineering

DEAN'S RESEARCH AWARDS FOR MASTER'S STUDENTs

  • TBA

DISSERTATION RESEARCH TRAVEL AWARD (DOMESTIC)

  • Alyssa Adler, Marine Science & Conservation
  • Elizabeth Apple, English
  • Tyng-Guang Chu, Religion
  • Danae Diaz, Biology
  • Emily Gebhardt, History
  • Reina Henderson, History
  • Bryan Rusch, Art and Art History
  • Julia Stone, Evolutionary Anthropology
  • Yiqun Tian, Earth and Climate Sciences
  • Richard Wong, Ecology

DISSERTATION RESEARCH TRAVEL AWARD (INTERNATIONAL)

  • Katherine Carithers, English
  • Camilo De Los Rios Rueda, Public Policy
  • Lacie Eades, Music
  • Tristan Franzetti, Biology
  • Anne Harshbarger, Marine Science & Conservation
  • Brandon Hays, Ecology
  • Courtney Klashman, English
  • Halina Malinowski, Ecology
  • Nicoly Christini Monteiro dos Santos, Romance Studies
  • Katryna Niva, Earth and Climate Sciences
  • Jasmine Parham, Biology
  • Patrick Gilbert Reyes, Cognitive Neuroscience
  • James Welch, Literature

E. BAYARD HALSTED SCHOLARSHIP IN SCIENCE, HISTORY, AND JOURNALISm

  • Shenyang Huang, Psychology & Neuroscience

EVAN FRANKEL FELLOWSHIp

  • Brittany Green, Music
  • Andrea Larson, The Carolina-Duke Program in German Studies

GRADUATE SCHOOL ADMINISTRATIVE INTERN FOR THE UNIVERSITY CENTER FOR EXEMPLARY MENTORING

  • TBA

GRADUATE SCHOOL ADMINISTRATIVE INTERNSHIPs

  • TBA

JAMES B. DUKE INTERNATIONAL RESEARCH TRAVEL FELLOWSHIp

  • Maroun El Houkayem, Religion
  • Archit Guha, History
  • Kevin Kamto Sonke, Public Policy
  • Anvita Kulshrestha, University Program in Genetics and Genomics
  • Jing Hao Liong, Cultural Anthropology
  • Fanyi Ma, Music
  • Alexandra Masgras, Art and Art History
  • Emily Mohr, Art and Art History

JO RAE WRIGHT FELLOWSHIP FOR OUTSTANDING WOMEN IN SCIENCe

  • Emily Cannistraci, Biochemistry
  • Selena Lorrey, Immunology

JULIAN PRICE GRADUATE FELLOWSHIp

  • Francesca Magario, Romance Studies
  • Nzinga Simmons, Art and Art History
  • Tatjana Zimbelius-Klem, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies

KATHERINE GOODMAN STERN FELLOWSHIp

  • Gabrielle Carmine, Marine Science & Conservation
  • Bei Ge Chu, Mathematics
  • Larisa Cioaca, Business Administration
  • Camille DeSisto, Ecology
  • Zeyi Han, Biology
  • Joseph Hiller, Cultural Anthropology
  • Kiriko Terai, Chemistry

MYRA AND WILLIAM WALDO BOONE FELLOWSHIp

  • Alexander Dombowsky, Statistical Science
  • Tye Landels, English

OTTIS GREEN FELLOWSHIp

  • Nikki Locklear, History
  • Wan Ning Seah, Political Science

PAUL AND LAUREN GHAFFARI GRADUATE FELLOWSHIp

  • Shane Killarney, Molecular Cancer Biology
  • Enakshi Sunassee, Biomedical Engineering
  • Lucas Wachsmuth, Pathology
  • Tanner Zachem, Mechanical Engineering and Materials Science

PHILLIP JACKSON BAUGH FELLOWSHIp

  • Matthew Slayton, Psychology & Neuroscience

RUBENSTEIN LIBRARY INTERNSHIP: ADVERTISING HISTORY INTERn

  • Elizabeth Brown, Art and Art History

RUBENSTEIN LIBRARY INTERNSHIP: ELEANORE JANTZ CURATORIAL INTERn

  • Samuel Horewood, History

RUBENSTEIN LIBRARY INTERNSHIP: ELEANORE JANTZ REFERENCE INTERn

  • Arthur Braswell, History

SUMMER RESEARCH FELLOWSHIPS (SUMMER 2024)

  • Fatemah Alqabandi, Sociology
  • Alisha Anaya, Evolutionary Anthropology
  • Matthew Arakaky, Religion
  • Sarah Arthur, Psychology & Neuroscience
  • Alexander Atkins, Religion
  • Mariko Azuma, Art and Art History
  • Yucheng Bai, Religion
  • Tyler Barrett, Evolutionary Anthropology
  • Blake Beaver, Literature
  • Jameson Blount, Computational Biology and Bioinformatics
  • Arthur Braswell, History
  • Dannie Brice, History
  • Elizabeth Brown, Art and Art History
  • Layla Butler, Music
  • Gabrielle Carmine, Marine Science and Conservation
  • Michael Cavuto, English
  • Jonathan Choi, Marine Science and Conservation
  • Tyng-Guang Chu, Religion
  • Jonathan Colen, Ecology
  • Aeran Coughlin, Ecology
  • Kelsey Desir, English
  • Danae Diaz, Biology
  • Funmilayo Egunjobi, Biology
  • Brianna Elliott, Marine Science and Conservation
  • Tim Ellison, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Abigail Emerson, Religion
  • Darchelle Excellent, Nursing
  • Robin Fail, Marine Science & Conservation
  • Fatima Fairfax, Sociology
  • Ivan Falsztyn, University Program in Genetics and Genomics
  • Elissa Foss, University Program in Genetics and Genomics
  • Carina Fowler, Psychology & Neuroscience
  • Merlin Ganzevoort, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Iris Gilad, Art and Art History
  • Dana Grieco, Marine Science & Conservation
  • Junyao Gu, Marine Science & Conservation
  • Braulio Guemez, Sociology
  • Archit Guha, History
  • Zeyi Han, Biology
  • Anne Harshbarger, Marine Science & Conservation
  • Reina Henderson, History
  • Joseph Hiller, Cultural Anthropology
  • Jooyoung Hong, Religion
  • Clara Howell, Biology
  • Ningjie Hu, Earth and Climate Sciences
  • Yupei Huang, Mathematics
  • Samuel Hunnicutt, Romance Studies
  • Yusuke Ishihata, Economics
  • Ann-Marie Jacoby, Marine Science & Conservation
  • Sarah Janek, Nursing
  • Shewit Jaynes, Nursing
  • Jihyun Jeong, Political Science
  • Yihang Jiang, Biomedical Engineering
  • Savannah Johnson, Psychology & Neuroscience
  • Hannah Jorgensen, English
  • Melissa Karp, Literature
  • Heidi Kastenholz, Chemistry
  • Trisha Katz, Psychology & Neuroscience
  • Courtney Klashman, English
  • Tye Landels, English
  • Youran Lee, Nursing
  • Ameliah Leonhardt, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • He Li, Religion
  • Xinyan Lin, Marine Science & Conservation
  • Jing Hae Liong, Cultural Anthropology
  • Nikki Locklear, History
  • Joseph Lund, The Carolina Duke Graduate Program in German Studies
  • Fanyi Ma, Music
  • Francesca Magario, Romance Studies
  • Jade Marcum, History
  • Gregory Merrill, Ecology
  • Remi Misiewicz, Nursing
  • David Moenning, Music
  • Emily Mohr, Art and Art History
  • Maria Molana Parrado, Romance Studies
  • Ricardo Morales Torres, Psychology & Neuroscience
  • Shane Morrissy, Art and Art History
  • Kajal Mukhopadhyay, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Mandana Naviafar, Literature
  • Erica Neighbors, History
  • Brandee Newkirk, Art and Art History
  • Christian Noval, Nursing
  • Elise Paietta, Biology
  • Jasmine Parham, Biology
  • Daniel Parr, Psychology & Neuroscience
  • Ansley Pope, History
  • Nathan Porter, Religion
  • Charlesa Redmond, History
  • Muyang Ren, Economics
  • Katja Riegler, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Christopher Ritter, Political Science
  • Abigail Rogers, English
  • Claire Rostov, Religion
  • Jane Rothrock, Psychology & Neuroscience
  • Bryan Rusch, Art and Art History
  • Theresa Sambruno Spannhoff, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Sara Schwarz, Electrical and Computer Engineering
  • Emily Shyr, Music
  • Nzinga Simmons, Art and Art History
  • Shannon Skarha, Biology
  • Michael Sockol, Literature
  • Jessa Stegall, Psychology & Neuroscience
  • Nana Charlene Elfreda Adubea Toa-Kwapong, Cultural Anthropology
  • James Welch, Literature
  • Madelynn Wellons, Sociology
  • Andrew Welser, Classical Studies
  • Christopher Williams, Music
  • Leonie Wilms, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Stephanie Wright, Political Science
  • Shiqi Xu, The Carolina-Duke Graduate Program in German Studies
  • Tingzhong Xue, Nursing
  • Elizabeth Yoder, Environmental Policy
  • Jae Yeon Yoo, Literature
  • HyunBin You, Nursing